Chůvička je už standardem, který obsahuje snad každá domácnost, v níž se nachází miminko. Ale co chytrý dudlík? S touto převratnou novinkou přišli odborníci z Washington State University. Informoval o tom server Earth.
Nový dudlík dovede nepřetržitě monitorovat hladinu iontů sodíku a draslíku. Tyto elektrolyty jsou indikátorem dehydratace, která je obzvlášť nebezpečná pro kojence, kteří mají od narození zdravotní problémy.
Když vědci testovali chytrý dudlík na vybrané skupině novorozenců, zjistili, že data získaná z dudlíků byla srovnatelná s údaji získanými z normálních odběrů krve. Díky chytrým dudlíkům tak nemusí docházet k invazivním odběrům krve u dětí, které se nachází v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Tradiční metoda odběrů je nejen bolestivá, ale také má mezery, neboť k odběrům dochází pouze ráno a večer, zatímco dudlík monitoruje stav dítěte průběžně.
Jak chytrý dudlík funguje? Vědci upravili běžný dudlík vytvořením systému, který odebírá vzorky slin dítěte mikrofluidními kanály. Sliny jsou k těmto kanálkům přirozeně přitahovány. Uvnitř nich měří malé senzory koncentraci sodíkových a draselných iontů ve slinách. Data jsou následně bezdrátově přenášena k pečovateli přes bluetooth.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth a Washington State University
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…