Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Připadají vám vosy zbytečné a otravné? Možná dokážou vyléčit rakovinu

Ilustrační foto: Pixabay

Na naší planetě má všechno svůj účel. Potvrzují to i nejnovější poznatky vědců týkající se užitečnosti vos. Jejich význam přitom rozhodně není zanedbatelný – přirozeně hubí škůdce, opylují rostliny, mohou posloužit jako výživná potrava a jejich jed obsahuje účinná antibiotika.

Nová studie, kterou publikoval odborný časopis Biological Reviews, se zaměřila na funkce 33 tisíc známých druhů bodavých vos v různých ekosystémech. Jaké benefity těchto nedoceněných tvorů výzkumníci odhalili? Podle nejnovějších zjištění například zbavují zeleninu housenek. Běžné vosy se údajně dovedou vypořádat s blýskavkou kukuřičnou, která napadá kukuřičná pole v Brazílii, nebo se zavíječi devastujícími cukrovou třtinu. Jejich jed je také zkoumán jako nadějný prostředek při léčbě rakoviny.

U včel nám tolik nevadí, že bodají, protože víme, jaké dobré věci na světě dělají,“ uvedla entomoložka a odbornice na behaviorální ekologii Seirian Sumnerová. „Vosy však mohou být stejně hodnotné, stačí jim dát šanci. Proto jsme shromáždili dostupné důkazy, abychom mohli ukázat veřejnosti, jaké funkce vosy plní v ekosystémech,“ dodala.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…