Vědci přišli s novou metodou, která usnadní odhalení chorob u divokých prasat. Myslivci by tak mohli efektivněji předcházet šíření závažných onemocnění mezi zvěří.
Nový způsob odběru krve pomůže zjistit třeba to, zda zesnulé zvíře netrpělo Aujeszkyho chorobou. Jedná se o celosvětově rozšířené virové onemocnění prasat, kterého se myslivci právem obávají. S novou a lepší metodou odběru přišel španělský vědec Saul Ruiz, který je v České republice na odborné stáži. Odebírání vzorků krve probíhá pomocí injekční stříkačky skrz oko mrtvého zvířete. Výhoda postupu spočívá především v tom, že je možné vzorek odebrat i několik hodin po úhynu, aniž by hrozila kontaminace nežádoucími látkami.
Doposud myslivci odebírali krev z hrudní dutiny prasete. Vzorek krve však mohl být kontaminován obsahem trávicího traktu nebo jinými nečistotami. Tyto obavy s novým způsobem odběru mizí.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…