Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestovatel Tomi Astikainen: Chcete-li cestovat bez peněz, zbavte se strachu

4 minuty radosti
Zdroj fotografií: Osobní archiv Tomiho Astikainena

Podobný příběh není v současné době až tak ojedinělý – sbalit se, opustit stávající život a vyrazit do neznáma. Tomi Astikainen tento krok učinil s odhodláním neutratit ani korunu, přesto procestoval čtyři desítky zemí. Během svých cest poznal nejen pořádný kus světa, ale především sám sebe.

Čtyři roky jste žil bez peněz. Co Vás k tomu vedlo?

Začalo to jako frustrace vůči penězi řízené společnosti, ale rychle se z toho stala osobní odysea růstu a rostoucího pochopení.

Jak je vůbec možné žít bez peněz tak dlouhý čas?

Pokud chcete znát to „tajemství“, jak žít bez peněz, přečtěte si mou knihu. Ale kdybych měl zdůraznit jeden konkrétní směr, kterým se vydat, řekl bych: zbavte se strachu.

tomi1Jakou nejlepší zkušenost jste si přivezl ze svých cest?

Nedokážu vybrat jeden nejlepší zážitek. Každopádně většinu času to bylo velice příjemné období, kdy jsem se nemusel zabývat komunikačními technologiemi, rozvrhy a dalšími každodenními nepříjemnostmi, s nimiž se většina lidí musí vypořádávat.

Co bylo naopak nejtěžší?

Obtížné situace, jimiž jsem procházel, měly téměř vždycky něco společného s mezilidskými vztahy a s učením se, jak být lepším člověkem. Myslím ale, že to bylo právě zklamání a selhání, co mě doopravdy přimělo růst.

Dokážete říct, jakou zemi jste si nejvíc užíval?

To říct nedokážu, protože každé místo má svou unikátní charakteristiku. Navíc jsem necestoval kvůli místům, ale především kvůli lidem. Musím nicméně uznat, že ostrov Ometepe v Nikaragui a spousta míst v Turecku jako Kappadokie a Kurdistán jsou dechberoucí a nádherná.

tomi2Co máte rád na cestování obecně?

Já vlastně nemám rád cestování jako takové. Opravdu závislým na stopování mě učinila svoboda pohybu, to uvědomění, že je možné jet kamkoliv a kdykoliv. Stačí mít ve svých rukou dostatek času a žádné finanční záležitosti, jimiž byste se museli zabývat.

Jaká je hlavní myšlenka, kterou byste rád sdílel se světem?

Domnívám se, že pokud lidé vidí sami sebe separované od přírody i dalších lidí, skončí tak, že budou trpět. Jakmile opravdu zažijete jednotu, na kterou lákají třeba hippies nebo řada náboženství už po tisíciletí, máte šanci pochopit, co doopravdy znamená štěstí.

Co Vás v životě inspiruje?

Inspirací je mi především dobrotivost lidí – láska, která nás obklopuje a v jejímž rozpoznání tak často selháváme.

Je nějaká rada, kterou byste rád dal našim čtenářům?

Pamatujte si, bez ohledu na nepsané sociální normy, že můžete vyzkoušet spoustu odlišných životních stylů a změnit svou životní situaci, aby odpovídala tomu, co opravdu potřebujete. Naším jediným záměrem zde je žít a vyměňovat si informace, tak neberte život příliš vážně. A jak se říká: Don‘t worry, be happy.

 

tomi3MEDAILONEK:

Tomi Astikainen se narodil před čtyřiatřiceti lety ve Finsku. Získal titul MBA na Lappeenranta University of Technology, poté v letech 2010-2014 cestoval po světě a toto období strávil kompletně bez peněz. Navštívil 42 zemí, dopravoval se pomocí stopu, využíval couchsurfing, pracoval zadarmo. Po návratu napsal o svém příběhu knihu Rich Without Money, kterou na svém osobním webu nabízí ke stažení zdarma. Je autorem několika dalších knih i filmových scénářů. Aktuálně žije na Srí Lance, kde pracuje ve společnosti Beyond Boundaries, jež organizuje neotřelé team buildingy nebo cestovatelské expedice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…