Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čestným titulem Strom hrdina se pyšní sedm českých stromů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: stromroku.cz

Hrdinské nemusí být jen (lidské) činy, obdivuhodná je i síla a odhodlání čelit nepřízni osudu. Sedm stromů, které neohroženě odolávají nepříznivým podmínkám, nyní získalo titul Strom hrdina.

Součástí ankety Strom roku, každoročně pořádané Nadací partnerství, je i vyhlášení několika výjimečných stromů, které si zaslouží čestný titul Strom hrdina. Cílem tohoto ocenění je upozornit nejen na staré a významné stromy, ale také vyzdvihnout ty, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je vandalismus či jiná, pro ně nežádoucí lidská činnost.

Letos bylo oceněno hned sedm stromů napříč celou Českou republikou. Hrdinou se stal pražský dub přezdívaný Strom developer, netradiční odrůdy břestovec a jerlín vysazené cestovatelem Emilem Holubem v Rajhradu, jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích, možná nejmohutnější český topol černý z Nymburka a dvojice ohrožených lip, které se nachází v Černošicích a u hradu Kost.

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství již po osmnácté. Až do 25. září probíhá na webových stránkách soutěže hlasování o vítězi aktuálního ročníku. Zapojit se můžete i vy!

Související články

Inspirace

Rok 2017 patří datlovi. Mapa poradí, kde ho pozorovat

Inspirace

Přes dvě stě let starý kvasický ořešák vyhrál anketu o nejlepší strom

Inspirace

Češi vysadí na jaře vánoční stromky z květináčů do přírody

Inspirace

Organizace Sázíme stromy už vysadila přes 3 tisíce stromů

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.