Čestným titulem Strom hrdina se pyšní sedm českých stromů

Zdroj fotografií: stromroku.cz

Hrdinské nemusí být jen (lidské) činy, obdivuhodná je i síla a odhodlání čelit nepřízni osudu. Sedm stromů, které neohroženě odolávají nepříznivým podmínkám, nyní získalo titul Strom hrdina.

Součástí ankety Strom roku, každoročně pořádané Nadací partnerství, je i vyhlášení několika výjimečných stromů, které si zaslouží čestný titul Strom hrdina. Cílem tohoto ocenění je upozornit nejen na staré a významné stromy, ale také vyzdvihnout ty, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je vandalismus či jiná, pro ně nežádoucí lidská činnost.

Letos bylo oceněno hned sedm stromů napříč celou Českou republikou. Hrdinou se stal pražský dub přezdívaný Strom developer, netradiční odrůdy břestovec a jerlín vysazené cestovatelem Emilem Holubem v Rajhradu, jabloň Reneta ze školy v Brně-Ivanovicích, možná nejmohutnější český topol černý z Nymburka a dvojice ohrožených lip, které se nachází v Černošicích a u hradu Kost.

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství již po osmnácté. Až do 25. září probíhá na webových stránkách soutěže hlasování o vítězi aktuálního ročníku. Zapojit se můžete i vy!

Autor článku

Adéla Svobodová