Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli unikátní způsob léčby poškozených očí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pacienti s poškozenou oční rohovkou mají do budoucna šanci na lepší léčbu. Vědci z ústavu experimentální medicíny totiž prokázali významné zlepšení hojení poškozeného povrchu oka pomocí kmenových buněk. To by mohlo vést až k záchraně zraku.

Pro zkoumanou metodu čeští vědci využívají speciální nanovlákna vyvinutá na Technické univerzitě v Liberci. Ta slouží pro růst kmenových buněk a k jejich přenosu na oko. Díky nim zůstávají kmenové buňky na oku na správném místě.

Kmenové buňky pro léčbu poškozené rohovky lze získat ze zdravého oka pacienta, z kostní dřeně či tukové tkáně. Zdrojem může být také jiný pacient.

„V některých státech je už v současné době léčba poruch oka pomocí kmenových buněk využívána v klinické praxi. U nás ale zatím ne. A přitom česká metoda s nanovlákny jako materiálem pro růst a přenos buněk nabízí celosvětově unikátní řešení,“ říká vedoucí výzkumu, Vladimír Holáň. Metoda by kromě rohovky mohla pomoct také při onemocnění sítnice.

Postup se zatím zkoušel pouze na zvířatech. Před uvedením do praxe musí být účinnost a bezpečnost metody ověřena klinickými testy a schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…