Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli unikátní způsob léčby poškozených očí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pacienti s poškozenou oční rohovkou mají do budoucna šanci na lepší léčbu. Vědci z ústavu experimentální medicíny totiž prokázali významné zlepšení hojení poškozeného povrchu oka pomocí kmenových buněk. To by mohlo vést až k záchraně zraku.

Pro zkoumanou metodu čeští vědci využívají speciální nanovlákna vyvinutá na Technické univerzitě v Liberci. Ta slouží pro růst kmenových buněk a k jejich přenosu na oko. Díky nim zůstávají kmenové buňky na oku na správném místě.

Kmenové buňky pro léčbu poškozené rohovky lze získat ze zdravého oka pacienta, z kostní dřeně či tukové tkáně. Zdrojem může být také jiný pacient.

„V některých státech je už v současné době léčba poruch oka pomocí kmenových buněk využívána v klinické praxi. U nás ale zatím ne. A přitom česká metoda s nanovlákny jako materiálem pro růst a přenos buněk nabízí celosvětově unikátní řešení,“ říká vedoucí výzkumu, Vladimír Holáň. Metoda by kromě rohovky mohla pomoct také při onemocnění sítnice.

Postup se zatím zkoušel pouze na zvířatech. Před uvedením do praxe musí být účinnost a bezpečnost metody ověřena klinickými testy a schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Nová zbraň proti covidu. Lék pro astmatiky může pomoci v prvních dnech ochoření

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.