Čeští vědci přišli s novou metodou výroby nanodiamantů. Mohou odhalovat i rakovinu

Zdroj fotografie: Pixabay

Jak snadno a mnohem levněji vyrobit fluorescenční nanočástice, které dokáží odhalovat různé choroby, vyzkoumal tým vědců pod vedením Petra Cíglera a Martina Hrubého z Akademie věd ČR. Článek o jejich významném objevu publikoval i prestižní vědecký časopis Nature Communications.

V současnosti jsou vědci schopní magnetická a elektrická pole v buňkách podrobně sledovat díky krystalovým poruchám v částicích anorganických materiálů, nejlepší pro jejich výzkum je přímo diamant. Pro vědecké výzkumy se ale místo šperkařského typu používají uměle vytvořené nanodiamanty. Až poškozením krystalové mřížky těchto nanočástic ale vznikají poruchy, které umožňují optické čtení.

„Poškození se vytváří nejčastěji ozářením nanodiamantu rychlými ionty v částicových urychlovačích,“ uvádí Dušan Brinzanik z oddělení komunikace Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Český tým vědců ale přišel se zcela novým způsobem ozařování nanodiamantů. Namísto drahého a dlouhého ozařování v urychlovači využili vědci velmi krátké a mnohem levnější ozáření v jaderném reaktoru. Levnější nanodiamanty by se mohly významně podílet na vysoce citlivé diagnostice chorob, včetně nádorových onemocnění.

Autor článku

Eva Krejčí