Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci hlásí pokrok ve vývoji očkování proti lymské borelióze

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Zatímco očkování proti klíšťové encefalitidě je dnes standardně dostupné, proti lymské borelióze zatím žádná vakcína neexistuje. Změnit by se to mohlo díky novému přípravku, který vyvinula americká farmaceutická firma Sanofi. Účinnost látky nyní potvrdili výzkumníci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří přípravek testovali na myších.

Lymskou boreliózu způsobují bakterie rodu borelia, které přenášejí klíšťata. Nová látka navazuje na dřívější americkou vakcínu, která však zabírala jen na jeden druh bakterií a byla použitelná pouze v Americe, kde se tento druh vyskytoval. Nový přípravek by měl fungovat proti všem druhům borelií, kterých je aktuálně známých více než dvacet. „Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned, když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ uvedl parazitolog Radek Šíma z Biologického centra Akademie věd pro deník ČT24.

V Česku dle údajů Státního zdravotního ústavu ročně lymskou boreliózou onemocní zhruba čtyři tisíce lidí, přičemž nejvíc se jich nakazí v období od konce června do začátku srpna. Nový přípravek podle výsledků českobudějovických vědců vykazuje proti boreliím evropského klíštěte stoprocentní účinnost. I přesto ale není jisté, zda se přípravek dostane na trh. Pokud se pro to však firma Sanofi rozhodne, bude muset ještě investovat do klinické studie.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…