Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci hlásí pokrok ve vývoji očkování proti lymské borelióze

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Zatímco očkování proti klíšťové encefalitidě je dnes standardně dostupné, proti lymské borelióze zatím žádná vakcína neexistuje. Změnit by se to mohlo díky novému přípravku, který vyvinula americká farmaceutická firma Sanofi. Účinnost látky nyní potvrdili výzkumníci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří přípravek testovali na myších.

Lymskou boreliózu způsobují bakterie rodu borelia, které přenášejí klíšťata. Nová látka navazuje na dřívější americkou vakcínu, která však zabírala jen na jeden druh bakterií a byla použitelná pouze v Americe, kde se tento druh vyskytoval. Nový přípravek by měl fungovat proti všem druhům borelií, kterých je aktuálně známých více než dvacet. „Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned, když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ uvedl parazitolog Radek Šíma z Biologického centra Akademie věd pro deník ČT24.

V Česku dle údajů Státního zdravotního ústavu ročně lymskou boreliózou onemocní zhruba čtyři tisíce lidí, přičemž nejvíc se jich nakazí v období od konce června do začátku srpna. Nový přípravek podle výsledků českobudějovických vědců vykazuje proti boreliím evropského klíštěte stoprocentní účinnost. I přesto ale není jisté, zda se přípravek dostane na trh. Pokud se pro to však firma Sanofi rozhodne, bude muset ještě investovat do klinické studie.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…