Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci hlásí pokrok ve vývoji očkování proti lymské borelióze

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Zatímco očkování proti klíšťové encefalitidě je dnes standardně dostupné, proti lymské borelióze zatím žádná vakcína neexistuje. Změnit by se to mohlo díky novému přípravku, který vyvinula americká farmaceutická firma Sanofi. Účinnost látky nyní potvrdili výzkumníci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří přípravek testovali na myších.

Lymskou boreliózu způsobují bakterie rodu borelia, které přenášejí klíšťata. Nová látka navazuje na dřívější americkou vakcínu, která však zabírala jen na jeden druh bakterií a byla použitelná pouze v Americe, kde se tento druh vyskytoval. Nový přípravek by měl fungovat proti všem druhům borelií, kterých je aktuálně známých více než dvacet. „Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned, když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ uvedl parazitolog Radek Šíma z Biologického centra Akademie věd pro deník ČT24.

V Česku dle údajů Státního zdravotního ústavu ročně lymskou boreliózou onemocní zhruba čtyři tisíce lidí, přičemž nejvíc se jich nakazí v období od konce června do začátku srpna. Nový přípravek podle výsledků českobudějovických vědců vykazuje proti boreliím evropského klíštěte stoprocentní účinnost. I přesto ale není jisté, zda se přípravek dostane na trh. Pokud se pro to však firma Sanofi rozhodne, bude muset ještě investovat do klinické studie.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Festival EKOFILM se blíží, Česko do něj přichází s novými dokumenty

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…