Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Ilustrační foto: Pixabay

Koronavirus je velkou výzvou pro vědce z celého světa. Čeští odborníci nyní úspěšně otestovali dvojitou protilátku, která je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci covidu-19.

Protilátku se podařilo objevit výzkumníkům z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR pak mají na starost její testování. Jako základ použili různé protilátky z krve pacientů, kteří onemocnění prodělali. Vytvořili tak unikátní bispecifickou protilátku, v níž spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly.  

„Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace,“ uvedl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který preklinickou studii vedl. Dále vysvětlil, že je nepravděpodobné, aby virus nově zmutoval na obou dvou místech, kam protilátka míří, a současně si zachoval schopnost vyvolat infekci.

Výhoda bispecifické protilátky spočívá v tom, že ji lze použít jak pro léčbu nakaženého pacienta, tak i preventivně – podobně jako očkování. Ochrana je okamžitá a může trvat několik týdnů nebo měsíců. Právě vysoká účinnost a celková charakteristika nové protilátky jsou klíčovými argumenty pro zahájení klinické studie u lidí. Výzkumné konsorcium již v současnosti jedná s potenciálním farmaceutickým partnerem. Studii o objevu zveřejnil prestižní odborný časopis Nature.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…