Koronavirus je velkou výzvou pro vědce z celého světa. Čeští odborníci nyní úspěšně otestovali dvojitou protilátku, která je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci covidu-19.
Protilátku se podařilo objevit výzkumníkům z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR pak mají na starost její testování. Jako základ použili různé protilátky z krve pacientů, kteří onemocnění prodělali. Vytvořili tak unikátní bispecifickou protilátku, v níž spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly.
„Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace,“ uvedl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který preklinickou studii vedl. Dále vysvětlil, že je nepravděpodobné, aby virus nově zmutoval na obou dvou místech, kam protilátka míří, a současně si zachoval schopnost vyvolat infekci.
Výhoda bispecifické protilátky spočívá v tom, že ji lze použít jak pro léčbu nakaženého pacienta, tak i preventivně – podobně jako očkování. Ochrana je okamžitá a může trvat několik týdnů nebo měsíců. Právě vysoká účinnost a celková charakteristika nové protilátky jsou klíčovými argumenty pro zahájení klinické studie u lidí. Výzkumné konsorcium již v současnosti jedná s potenciálním farmaceutickým partnerem. Studii o objevu zveřejnil prestižní odborný časopis Nature.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…