Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Ilustrační foto: Pixabay

Koronavirus je velkou výzvou pro vědce z celého světa. Čeští odborníci nyní úspěšně otestovali dvojitou protilátku, která je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci covidu-19.

Protilátku se podařilo objevit výzkumníkům z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR pak mají na starost její testování. Jako základ použili různé protilátky z krve pacientů, kteří onemocnění prodělali. Vytvořili tak unikátní bispecifickou protilátku, v níž spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly.  

„Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace,“ uvedl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který preklinickou studii vedl. Dále vysvětlil, že je nepravděpodobné, aby virus nově zmutoval na obou dvou místech, kam protilátka míří, a současně si zachoval schopnost vyvolat infekci.

Výhoda bispecifické protilátky spočívá v tom, že ji lze použít jak pro léčbu nakaženého pacienta, tak i preventivně – podobně jako očkování. Ochrana je okamžitá a může trvat několik týdnů nebo měsíců. Právě vysoká účinnost a celková charakteristika nové protilátky jsou klíčovými argumenty pro zahájení klinické studie u lidí. Výzkumné konsorcium již v současnosti jedná s potenciálním farmaceutickým partnerem. Studii o objevu zveřejnil prestižní odborný časopis Nature.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…