Čeští vědci bodovali v soutěži s přístrojem na detekci srdečních arytmií

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Vědecký tým brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR přivezl do Česka první místo v soutěži Computing in Cardiology. V soutěži, která byla zaměřená na redukci falešných alarmů na jednotkách intenzivní péče, přišel tým s nejlepším přístrojem na detekci nebezpečných srdečních arytmií. Závěrečné výsledky zveřejnil ve svém speciálním vydání odborný časopis Physiological Measurement.

Předmětem práce byl vývoj algoritmů pro detekci život ohrožujících srdečních arytmií, například při nadměrně zrychleném tepu, při velmi zpomaleném tepu nebo při výskytu určitých srdečních anomálií. V praxi se jedná o velmi závažný problém s vysokým klinickým dopadem. Proto je potřeba snížit „falešné poplachy“ na minimum.

Český tým soutěžil ve složení Filip Plešinger, Petr Klimeš, Josef Halámek a Pavel Jurák. „Porota hodnotila senzitivitu a specificitu algoritmu, tedy to, s jakou přesností určí skutečný nebo falešný alarm. Žádný z týmů nedosáhl 100 procent, což by byl v praxi problém,“ vysvětlil pro ČTK vedoucí týmu Filip Plešinger. Čeští vědci zvítězili v konkurenci dalších 12 týmů z celého světa, přičemž na daném projektu pracovali od loňského října do letošního ledna.

Autor článku

Barbora Jahodová