Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští lékaři mohou diagnostikovat Alzheimerovu chorobu pomocí nových testů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Knihu vytvořili vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a 3. Lékařskou Fakultou na Univerzitě Karlově. Lékaři a výzkumníci do ní sepsali celosvětově používané testy a dotazníky, které umožňují diagnostiku Alzheimerovy choroby.

„Největším přínosem nové publikace je, že jasně stanoví hraniční hodnoty jednotlivých testů u zdravých jedinců a nemocných pacientů. Díky tomu mohou lékaři či další odborná veřejnost zachytit Alzheimerovu nemoc u seniorů prakticky v zárodku,“ řekl jeden z autorů publikace Aleš Bartoš.

Testy a dotazníky byly vytvořeny na základě mnohaletého výzkumu a byly doplněny i údaji o zdravých lidech z Česka. „Výjimečnost souboru vybraných metod spočívá v tom, že k těmto testům a dotazníkům přidáváme výsledky, které jsme získali testováním stovek českých zdravých dobrovolníků – seniorů, ale hlavně testováním námi pečlivě diagnostikovaných pacientů s Alzheimerovou nemocí. A u nich jsme se zaměřili speciálně na časná stadia, kdy je rozpoznání nemoci nejobtížnější,“ vysvětlil Bartoš.

Alzheimerova choroba postihuje mnoho aspektů života nemocného. Nejdříve se zhoršuje krátkodobá paměť, později má nemocný problémy s časovou a prostorovou orientací, řečí a rozhodováním. Problematikou této nemoci se zabývá Oddělení kognitivních poruch – AD centrum v Praze v Klecanech. Výzkumníci z tohoto ústavu například jako první na světě zjistili u pacientů vyšší hladinu určitých protilátek. Tento nález by mohl být základem pro budoucí lepší diagnostiku choroby a nové směry léčby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.