Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští lékaři mohou diagnostikovat Alzheimerovu chorobu pomocí nových testů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Knihu vytvořili vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a 3. Lékařskou Fakultou na Univerzitě Karlově. Lékaři a výzkumníci do ní sepsali celosvětově používané testy a dotazníky, které umožňují diagnostiku Alzheimerovy choroby.

„Největším přínosem nové publikace je, že jasně stanoví hraniční hodnoty jednotlivých testů u zdravých jedinců a nemocných pacientů. Díky tomu mohou lékaři či další odborná veřejnost zachytit Alzheimerovu nemoc u seniorů prakticky v zárodku,“ řekl jeden z autorů publikace Aleš Bartoš.

Testy a dotazníky byly vytvořeny na základě mnohaletého výzkumu a byly doplněny i údaji o zdravých lidech z Česka. „Výjimečnost souboru vybraných metod spočívá v tom, že k těmto testům a dotazníkům přidáváme výsledky, které jsme získali testováním stovek českých zdravých dobrovolníků – seniorů, ale hlavně testováním námi pečlivě diagnostikovaných pacientů s Alzheimerovou nemocí. A u nich jsme se zaměřili speciálně na časná stadia, kdy je rozpoznání nemoci nejobtížnější,“ vysvětlil Bartoš.

Alzheimerova choroba postihuje mnoho aspektů života nemocného. Nejdříve se zhoršuje krátkodobá paměť, později má nemocný problémy s časovou a prostorovou orientací, řečí a rozhodováním. Problematikou této nemoci se zabývá Oddělení kognitivních poruch – AD centrum v Praze v Klecanech. Výzkumníci z tohoto ústavu například jako první na světě zjistili u pacientů vyšší hladinu určitých protilátek. Tento nález by mohl být základem pro budoucí lepší diagnostiku choroby a nové směry léčby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.