Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sklízí švestky, vaří povidla. Nejlepší ekofarmou roku se staly Eko sady Komňa

Ilustrační foto: Pixabay

Když David Ryšavý v roce 2005 zakládal rodinnou farmu v Bílých Karpatech, bylo v sadu 300 stromů. Dnes mají Eko sady Komňa přes 3 tisíce slivoní a rozkládají se na ploše téměř 9 hektarů. Letos navíc podnik získal ocenění za nejlepší ekofarmu roku, které každoročně vyhlašuje Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Richarda Bartáka.

Jen v loňském roce sklidili na farmě, kde spolu s Ryšavým pracuje také jeho manželka, rodiče, sestra i synové, přes 40 tun švestek. Více než 10 tun pak usušili či zpracovali na povidla. Kromě toho vyrábí i další bio produkty, jako je jablečný mošt, květový med nebo hrušková klevela.

Letos je to přes patnáct let od vysazení prvního stromu. Za tu dobu jsme toho krom výsadby zvládli docela hodně vybudovat. Ať už prvky k vytvoření přirozeného prostředí pro životy organismů, jako jsou budky a nocoviště pro ptáky, hmyzí domky, hadovníky a ještěrkovníky, tak i naučnou stezku pro návštěvníky, a hlavně provozovnu na zpracování ovoce,“ shrnuje Ryšavý.

Cenu si od porotců vysloužili především díky důslednému ekologickému přístupu k zemědělství, na kterém si zakládají již od svého vzniku. „Eko sady Komňa si ocenění zaslouží jednak díky svojí excelentní produkci, ale také, a to zejména, kvůli způsobu hospodaření v krajině. Je to opět ukázkový ekologický podnik, který v praxi jasně dokazuje, že ekologický způsob hospodaření má smysl,“ vysvětlila Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který se na hodnocení podílí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…