Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sklízí švestky, vaří povidla. Nejlepší ekofarmou roku se staly Eko sady Komňa

Ilustrační foto: Pixabay

Když David Ryšavý v roce 2005 zakládal rodinnou farmu v Bílých Karpatech, bylo v sadu 300 stromů. Dnes mají Eko sady Komňa přes 3 tisíce slivoní a rozkládají se na ploše téměř 9 hektarů. Letos navíc podnik získal ocenění za nejlepší ekofarmu roku, které každoročně vyhlašuje Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Richarda Bartáka.

Jen v loňském roce sklidili na farmě, kde spolu s Ryšavým pracuje také jeho manželka, rodiče, sestra i synové, přes 40 tun švestek. Více než 10 tun pak usušili či zpracovali na povidla. Kromě toho vyrábí i další bio produkty, jako je jablečný mošt, květový med nebo hrušková klevela.

Letos je to přes patnáct let od vysazení prvního stromu. Za tu dobu jsme toho krom výsadby zvládli docela hodně vybudovat. Ať už prvky k vytvoření přirozeného prostředí pro životy organismů, jako jsou budky a nocoviště pro ptáky, hmyzí domky, hadovníky a ještěrkovníky, tak i naučnou stezku pro návštěvníky, a hlavně provozovnu na zpracování ovoce,“ shrnuje Ryšavý.

Cenu si od porotců vysloužili především díky důslednému ekologickému přístupu k zemědělství, na kterém si zakládají již od svého vzniku. „Eko sady Komňa si ocenění zaslouží jednak díky svojí excelentní produkci, ale také, a to zejména, kvůli způsobu hospodaření v krajině. Je to opět ukázkový ekologický podnik, který v praxi jasně dokazuje, že ekologický způsob hospodaření má smysl,“ vysvětlila Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který se na hodnocení podílí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…