Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sklízí švestky, vaří povidla. Nejlepší ekofarmou roku se staly Eko sady Komňa

Ilustrační foto: Pixabay

Když David Ryšavý v roce 2005 zakládal rodinnou farmu v Bílých Karpatech, bylo v sadu 300 stromů. Dnes mají Eko sady Komňa přes 3 tisíce slivoní a rozkládají se na ploše téměř 9 hektarů. Letos navíc podnik získal ocenění za nejlepší ekofarmu roku, které každoročně vyhlašuje Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Richarda Bartáka.

Jen v loňském roce sklidili na farmě, kde spolu s Ryšavým pracuje také jeho manželka, rodiče, sestra i synové, přes 40 tun švestek. Více než 10 tun pak usušili či zpracovali na povidla. Kromě toho vyrábí i další bio produkty, jako je jablečný mošt, květový med nebo hrušková klevela.

Letos je to přes patnáct let od vysazení prvního stromu. Za tu dobu jsme toho krom výsadby zvládli docela hodně vybudovat. Ať už prvky k vytvoření přirozeného prostředí pro životy organismů, jako jsou budky a nocoviště pro ptáky, hmyzí domky, hadovníky a ještěrkovníky, tak i naučnou stezku pro návštěvníky, a hlavně provozovnu na zpracování ovoce,“ shrnuje Ryšavý.

Cenu si od porotců vysloužili především díky důslednému ekologickému přístupu k zemědělství, na kterém si zakládají již od svého vzniku. „Eko sady Komňa si ocenění zaslouží jednak díky svojí excelentní produkci, ale také, a to zejména, kvůli způsobu hospodaření v krajině. Je to opět ukázkový ekologický podnik, který v praxi jasně dokazuje, že ekologický způsob hospodaření má smysl,“ vysvětlila Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který se na hodnocení podílí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…