Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český neziskový sektor obsadil v mezinárodním srovnání třetí místo

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neziskový a občanský sektor v České republice se v každoročním hodnocení svého stavu a rozvoje dle žebříčku Americké agentury pro mezinárodní rozvoj umístil z dvaceti devíti zemí na třetím místě. Výsledky žebříčku ukazují, že se české neziskové organizace aktivně zapojovaly do veřejného života a dění ve svých komunitách.

V celkovém hodnocení, ve kterém se porovnává například stabilita neziskového sektoru, úroveň legislativy či finanční zajištění neziskových organizací, se Česká republika drží na třetím místě za Estonskem a Polskem. Za námi zůstalo například Slovensko a Maďarsko, kde došlo ke zhoršení celkového skóre. Celkem se hodnotí devětadvacet zemí ze střední a východní Evropy a Eurasie.

V roce 2014 bylo v České republice registrováno téměř sto třicet tisíc neziskových organizací. Důležitým zdrojem jejich podpory jsou dárcovské SMS, skrz které přispěli lidé v minulém roce asi pětadvacet milionů korun. „Je vidět, že se lidé častěji zúčastňují nejrůznějších veřejných aktivit pořádaných neziskovými organizacemi. Komunikace mezi neziskovými organizacemi a veřejností probíhá stále více na sociálních sítích a internetu,“ řekla ředitelka Asociace veřejně prospěšných organizací Alena Sladká.

Podle červencového návrhu vlády ohledně neziskových organizací by financování neziskovek z dotací mělo být víceleté, ne na jeden rok jako nyní. Zástupci vlády si čím dál tím více uvědomují nenahraditelnost neziskovek a snaží se jim zajistit rovnoprávné postavení s ostatními poskytovateli. Neziskové organizace totiž musí v současné době žádat o dotace každý rok a nemají jistotu, zda je na příští rok dostanou. Řešením by mělo být zavedení víceletých smluv o dlouhodobé spolupráci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…