Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český neziskový sektor obsadil v mezinárodním srovnání třetí místo

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neziskový a občanský sektor v České republice se v každoročním hodnocení svého stavu a rozvoje dle žebříčku Americké agentury pro mezinárodní rozvoj umístil z dvaceti devíti zemí na třetím místě. Výsledky žebříčku ukazují, že se české neziskové organizace aktivně zapojovaly do veřejného života a dění ve svých komunitách.

V celkovém hodnocení, ve kterém se porovnává například stabilita neziskového sektoru, úroveň legislativy či finanční zajištění neziskových organizací, se Česká republika drží na třetím místě za Estonskem a Polskem. Za námi zůstalo například Slovensko a Maďarsko, kde došlo ke zhoršení celkového skóre. Celkem se hodnotí devětadvacet zemí ze střední a východní Evropy a Eurasie.

V roce 2014 bylo v České republice registrováno téměř sto třicet tisíc neziskových organizací. Důležitým zdrojem jejich podpory jsou dárcovské SMS, skrz které přispěli lidé v minulém roce asi pětadvacet milionů korun. „Je vidět, že se lidé častěji zúčastňují nejrůznějších veřejných aktivit pořádaných neziskovými organizacemi. Komunikace mezi neziskovými organizacemi a veřejností probíhá stále více na sociálních sítích a internetu,“ řekla ředitelka Asociace veřejně prospěšných organizací Alena Sladká.

Podle červencového návrhu vlády ohledně neziskových organizací by financování neziskovek z dotací mělo být víceleté, ne na jeden rok jako nyní. Zástupci vlády si čím dál tím více uvědomují nenahraditelnost neziskovek a snaží se jim zajistit rovnoprávné postavení s ostatními poskytovateli. Neziskové organizace totiž musí v současné době žádat o dotace každý rok a nemají jistotu, zda je na příští rok dostanou. Řešením by mělo být zavedení víceletých smluv o dlouhodobé spolupráci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…