Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český neziskový sektor obsadil v mezinárodním srovnání třetí místo

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neziskový a občanský sektor v České republice se v každoročním hodnocení svého stavu a rozvoje dle žebříčku Americké agentury pro mezinárodní rozvoj umístil z dvaceti devíti zemí na třetím místě. Výsledky žebříčku ukazují, že se české neziskové organizace aktivně zapojovaly do veřejného života a dění ve svých komunitách.

V celkovém hodnocení, ve kterém se porovnává například stabilita neziskového sektoru, úroveň legislativy či finanční zajištění neziskových organizací, se Česká republika drží na třetím místě za Estonskem a Polskem. Za námi zůstalo například Slovensko a Maďarsko, kde došlo ke zhoršení celkového skóre. Celkem se hodnotí devětadvacet zemí ze střední a východní Evropy a Eurasie.

V roce 2014 bylo v České republice registrováno téměř sto třicet tisíc neziskových organizací. Důležitým zdrojem jejich podpory jsou dárcovské SMS, skrz které přispěli lidé v minulém roce asi pětadvacet milionů korun. „Je vidět, že se lidé častěji zúčastňují nejrůznějších veřejných aktivit pořádaných neziskovými organizacemi. Komunikace mezi neziskovými organizacemi a veřejností probíhá stále více na sociálních sítích a internetu,“ řekla ředitelka Asociace veřejně prospěšných organizací Alena Sladká.

Podle červencového návrhu vlády ohledně neziskových organizací by financování neziskovek z dotací mělo být víceleté, ne na jeden rok jako nyní. Zástupci vlády si čím dál tím více uvědomují nenahraditelnost neziskovek a snaží se jim zajistit rovnoprávné postavení s ostatními poskytovateli. Neziskové organizace totiž musí v současné době žádat o dotace každý rok a nemají jistotu, zda je na příští rok dostanou. Řešením by mělo být zavedení víceletých smluv o dlouhodobé spolupráci.

Související články

Inspirace

Za posledních 10 let Češi odkázali neziskovkám skoro 150 milionů

Společnost

Neziskovka roku pomáhá zviditelnit nejlepší neziskové organizace

Inspirace

Začíná advent a s tím rostou možnosti pomoci druhým

Společnost

Ženy bez domova vydávají vlastní noviny

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.