Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Začíná advent a s tím rostou možnosti pomoci druhým

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollar Photo Club

V předvánočním čase myslíme na ostatní víc než kdy jindy, což z něj dělá skutečně to nejštědřejší období v roce. A to i proto, že neobdarováváme pouze své nejbližší, ale také neznámé lidi v nouzi či nelehké životní situaci.

Ježíškova vnoučata, Krabice od bot, Strom splněných přání nebo Milý Ježíšku. To je jen hrstka z mnoha projektů, které před Vánocemi běží online a nabízejí tak jednoduchou a pohodlnou cestu k dárcovství. Jsou nicméně jen jednou z možností, jak lze v adventu pomoct dobré věci.

„Během Vánoc jsou lidí rozhodně štědřejší, je to krásné a velmi si toho vážíme. Stejně důležité je však soustředit se na pomoc znevýhodněným dětem nejen během Vánoc, ale například v jejich nelehkých situacích, což většinou bývá odchod do samostatného života,“ zdůrazňuje Gabriela Judasová z organizace Dejme dětem šanci, která stojí za zmíněným Stromem splněných přání. Češi loni touto cestou splnili přes tisíc přání dětem v dětských domovech. Jde o ukázkový případ organizace, která před Vánoci pomáhá skrze konkrétní projekt.

Právě na děti cílí projekty nejčastěji. O ducha Vánoc se přitom starají nejen v dětských domovech, ale také v nemocnicích. V Olomouci se například pomáhá skrze prodej adventních věnců, hmotná či finanční pomoc je ale žádoucí všude.

V předvánočních dnech se nezapomíná ani na seniory. „Nejvíc potřebují pomůcky, jako jsou inhalační pomůcky, fyzioterapie, ergoterapie nebo zdravotní křeslo. Vším se ale prolíná jedna důležitá věc. A to je blízkost člověka,“ vysvětluje Denisa Ratajová z organizace Sue Ryder. Ta letos v adventní kampani nabízí možnost právě na tyto pomůcky přispět.

Možností a oblastí darování je ale mnohem víc. Podpořit lze zvířata i přírodu. Nebo oblíbenou neziskovku jako takovou. A pokud vás nelákají velké celorepublikové projekty, doporučujeme oslovit některé zařízení ve vašem okolí – dost možná také nějakou menší akci pořádá, a i pokud ne, nabízenou pomocnou ruku bezpochyby neodmítne.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…