Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Začíná advent a s tím rostou možnosti pomoci druhým

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollar Photo Club

V předvánočním čase myslíme na ostatní víc než kdy jindy, což z něj dělá skutečně to nejštědřejší období v roce. A to i proto, že neobdarováváme pouze své nejbližší, ale také neznámé lidi v nouzi či nelehké životní situaci.

Ježíškova vnoučata, Krabice od bot, Strom splněných přání nebo Milý Ježíšku. To je jen hrstka z mnoha projektů, které před Vánocemi běží online a nabízejí tak jednoduchou a pohodlnou cestu k dárcovství. Jsou nicméně jen jednou z možností, jak lze v adventu pomoct dobré věci.

„Během Vánoc jsou lidí rozhodně štědřejší, je to krásné a velmi si toho vážíme. Stejně důležité je však soustředit se na pomoc znevýhodněným dětem nejen během Vánoc, ale například v jejich nelehkých situacích, což většinou bývá odchod do samostatného života,“ zdůrazňuje Gabriela Judasová z organizace Dejme dětem šanci, která stojí za zmíněným Stromem splněných přání. Češi loni touto cestou splnili přes tisíc přání dětem v dětských domovech. Jde o ukázkový případ organizace, která před Vánoci pomáhá skrze konkrétní projekt.

Právě na děti cílí projekty nejčastěji. O ducha Vánoc se přitom starají nejen v dětských domovech, ale také v nemocnicích. V Olomouci se například pomáhá skrze prodej adventních věnců, hmotná či finanční pomoc je ale žádoucí všude.

V předvánočních dnech se nezapomíná ani na seniory. „Nejvíc potřebují pomůcky, jako jsou inhalační pomůcky, fyzioterapie, ergoterapie nebo zdravotní křeslo. Vším se ale prolíná jedna důležitá věc. A to je blízkost člověka,“ vysvětluje Denisa Ratajová z organizace Sue Ryder. Ta letos v adventní kampani nabízí možnost právě na tyto pomůcky přispět.

Možností a oblastí darování je ale mnohem víc. Podpořit lze zvířata i přírodu. Nebo oblíbenou neziskovku jako takovou. A pokud vás nelákají velké celorepublikové projekty, doporučujeme oslovit některé zařízení ve vašem okolí – dost možná také nějakou menší akci pořádá, a i pokud ne, nabízenou pomocnou ruku bezpochyby neodmítne.

Související články

Zaručeně zlepší den

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…