Česko je online! Internet používají tři třetiny z nás

Umíte si ještě představit život bez počítače a internetu? Ne? Tak to rozhodně nejste sami! Loni byly k internetu připojeny tři miliony domácností, tedy dvaasedmdesát procent celého Česka. A polovina Čechů, kteří používají internet, je registrována na sociálních sítích.

Údaje, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) mluví jasně. Čím dál víc Čechů prostě potřebuje být online. Přitom před pouhými pěti lety se bez internetu obešlo o milion méně domácností. A jaký je nejoblíbenější typ připojení? Dejte pokoj s kabelem! Téměř polovina online domácností už frčí na wi-fi.

Nejlépe jsou informačními a komunikačními technologiemi vybaveny domácnosti s dětmi, nejhůře domácnosti seniorů, z nichž se k internetu připojuje necelá desetina. „Poprvé v historii České republiky jsme letos zaznamenali více domácností s přenosným počítačem než s klasickým stolním počítačem. Téměř každá třetí rodina má více než jeden počítač,“ říká Romana Malečková z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Internet podle ČSÚ častěji používají muži, mladší osoby a jednotlivci s vyšším vzděláním. A studenta bez internetu už nenajdete. Pouze 3 studenti z tisícovky internet nepoužívají. No a jak dlouho surfováním strávíme? Prý nejčastěji jednu až pět hodin týdně. Jen skupina osob ve věku 16 až 24 let se dost vymyká. V této skupině tráví na internetu šest osob z deseti více než deset hodin týdně.

Oblíbili jsme si také nakupování z pohodlí domova. Více než 3,4 mil. Čechů v roce 2014 nakoupilo přes internet. Nakupování se těší větší oblibě zejména u mladších a středních věkových skupin. Pro internetové obchody jsou však stále nejzajímavější skupinou nakupujících ženy na rodičovské dovolené. Těch se nakupování prostřednictvím internetu věnuje zhruba 64 %. Pořizují nejčastěji oblečení, obuv a módní doplňky. Muži obvykle nakupují elektroniku a počítače.

 

Veronika Pukačová

Autor článku

Michaela Hýžová