Krokodýl je jedním z predátorů, které nechcete potkat. Namibie se rozhodla lidi chránit, a proto prodá na čtyřicet těchto živočichů, informoval Ekolist. Ve Skotsku zase vypouští do volné přírody kočky divoké, aby se tak zabránilo jejich vyhynutí, popsal The Guardian. V Česku se zase podařilo objevit kriticky ohrožený druh čmeláka klamavého, uvedlo ekologické sdružení Calla.
Toužili jste navštívit Namibii, ale báli jste se kvůli krokodýlům? Vypadá to, že budete moci strach hodit za hlavu. Mluvčí namibijského ministerstva životního prostředí Romeo Muyundu uvedl, že většina namibijských divokých zvířat žije mimo národní parky a že v oblastech Zambezi, Západní Kavango a Východní Kavango nadále dochází k útokům krokodýlů na lidi a hospodářská zvířata. Tamní vláda se proto rozhodla prodat 40 krokodýlů, aby snížila počet střetů těchto velkých vodních plazů s člověkem. „Odchyt krokodýlů bude pod plným dohledem ministerstva a náklady na odchyt ponese kupující. Veškeré související kroky, včetně testování na choroby, jakož i veškerou nezbytnou péči po odchytu, zaplatí kupující. Zároveň musí prokázat, že jsou schopni krokodýlům zajistit vhodné podmínky,“ uvedl Muyundu.
Ochránci přírody na tajných místech ve Skotské vysočině vypouštějí asi 20 speciálně vyšlechtěných koček divokých, aby zachránili tento druh před vyhynutím ve Velké Británii. Další zvířata budou do volné přírody vypuštěna postupně během příštích tří let. Celkem by jich mělo být vypuštěno až 60. Kočky jsou vybavené satelitními obojky, aby mohly být pečlivě sledovány a byly pod dohledem.
Program chovu v zajetí byl vytvořen poté, co se skotská populace kočky divoké ocitla v roce 2019 na pokraji prohlášení za geneticky vyhynulou ve volné přírodě kvůli ztrátě přirozeného životního prostředí a křížení s kočkami domácími. Pokud bude iniciativa úspěšná, zvýší i tlak navrácení rysa ostrovida do Skotska.
Ilustrační foto: Pexels
Kriticky ohrožený čmelák nadchl biology v Česku
V Českých Budějovicích objevili biologové kriticky ohroženého čmeláka klamavého. „Tito čmeláci vedou velmi zajímavý život. Jejich samečkové jako jediní mezi evropskými druhy čmeláků obhajují teritoria, kde čekají na mladé samičky. Proto mají na čmeláky nápadně velké oči,“ uvedl entomolog Michal Perlík z Biologického centra Akademie věd ČR. „Pro svůj život potřebují velké množství bobovitých rostlin, pokud možno po celou sezónu. Kromě nevhodných celoplošných sečí trávníků či luk je ohrožuje i používání pesticidů nebo změna klimatu,“ dodal.
Čmelákům pomohlo, že město některé části parků neseče tak často a vznikají tím pro ně ideální podmínky. „Jedna z důležitých ploch pro čmeláky klamavé je naštěstí součástí projektu mozaikových sečí budějovických trávníků. Víme o ní, že je druhově bohatá jak na rostliny, tak i na hmyz. K zachování co největší části s kvetoucím jetelem bylo nicméně zapotřebí upravit plán seče, a to doslova ze dne na den. Na naši prosbu zareagoval českobudějovický magistrát i firma Agrien, která v místě trávníky seče, velice vstřícně. Díky jejich rychlé reakci zde zůstala část kvetoucích jetelových porostů neposečená a dál slouží čmelákům jako významná potravní základna,“ uvedla Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Ilustrační foto: Pexels
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…