Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českému umělci Karlu Zemanovi se dostává uznání po celém světě

Karel Zeman při práci. Zdroj: cageyfilms.com

V polovině července začalo v Miláně světové turné výstavního projektu Filmový kouzelník: Karel Zeman, který nahlíží do života jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců u nás.

Projekt Filmový kouzelník: Karel Zeman organizátoři pořádají k 105. výroční narození režiséra Karla Zemana, uznávané osobnosti světové kinematografie. „Multimediální výstava představí kromě unikátních záběrů z natáčení jednotlivých filmů a rozhovorů s Karlem Zemanem také ukázky příprav trikových scén. Výstavu doplní originální kostýmy, repliky i fotografie. Její součástí bude také typická scéna, která vtáhne návštěvníky do atmosféry jeho filmových příběhů,“ řekla pro ČTK mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Akce vznikla ve spolupráci Muzea Karla Zemana v Praze, Nadace italského filmu a Českého centra Milán. Itálii vybrali organizátoři záměrně hlavně proto, že tam v roce 1955 získal hlavní cenu na Benátském filmovém festivalu. Toto léto zde návštěvníci zhlédnou digitalizované verze jeho snímků společně se zrestaurovanou verzí Vynálezu zkázy.

„Jde o opravdu jedinečný počin a koordinaci jednotlivých partnerů, kteří umožnili, aby se po šedesáti letech Zeman opět představil italskému publiku ve velkém světle filmových reflektorů obzvláště v době světové výstavy,“ uvedla šéfka milánského Českého centra Radka Neumannová. Český umělec patří k nejuznávanějším mistrům filmové animace nejen v Itálii, ale i v dalších evropských zemích. Multimediální obsah výstavy se objeví kromě Milána i v Turíně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…