Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českému umělci Karlu Zemanovi se dostává uznání po celém světě

Karel Zeman při práci. Zdroj: cageyfilms.com

V polovině července začalo v Miláně světové turné výstavního projektu Filmový kouzelník: Karel Zeman, který nahlíží do života jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců u nás.

Projekt Filmový kouzelník: Karel Zeman organizátoři pořádají k 105. výroční narození režiséra Karla Zemana, uznávané osobnosti světové kinematografie. „Multimediální výstava představí kromě unikátních záběrů z natáčení jednotlivých filmů a rozhovorů s Karlem Zemanem také ukázky příprav trikových scén. Výstavu doplní originální kostýmy, repliky i fotografie. Její součástí bude také typická scéna, která vtáhne návštěvníky do atmosféry jeho filmových příběhů,“ řekla pro ČTK mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Akce vznikla ve spolupráci Muzea Karla Zemana v Praze, Nadace italského filmu a Českého centra Milán. Itálii vybrali organizátoři záměrně hlavně proto, že tam v roce 1955 získal hlavní cenu na Benátském filmovém festivalu. Toto léto zde návštěvníci zhlédnou digitalizované verze jeho snímků společně se zrestaurovanou verzí Vynálezu zkázy.

„Jde o opravdu jedinečný počin a koordinaci jednotlivých partnerů, kteří umožnili, aby se po šedesáti letech Zeman opět představil italskému publiku ve velkém světle filmových reflektorů obzvláště v době světové výstavy,“ uvedla šéfka milánského Českého centra Radka Neumannová. Český umělec patří k nejuznávanějším mistrům filmové animace nejen v Itálii, ale i v dalších evropských zemích. Multimediální obsah výstavy se objeví kromě Milána i v Turíně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…