Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českému umělci Karlu Zemanovi se dostává uznání po celém světě

Karel Zeman při práci. Zdroj: cageyfilms.com

V polovině července začalo v Miláně světové turné výstavního projektu Filmový kouzelník: Karel Zeman, který nahlíží do života jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců u nás.

Projekt Filmový kouzelník: Karel Zeman organizátoři pořádají k 105. výroční narození režiséra Karla Zemana, uznávané osobnosti světové kinematografie. „Multimediální výstava představí kromě unikátních záběrů z natáčení jednotlivých filmů a rozhovorů s Karlem Zemanem také ukázky příprav trikových scén. Výstavu doplní originální kostýmy, repliky i fotografie. Její součástí bude také typická scéna, která vtáhne návštěvníky do atmosféry jeho filmových příběhů,“ řekla pro ČTK mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Akce vznikla ve spolupráci Muzea Karla Zemana v Praze, Nadace italského filmu a Českého centra Milán. Itálii vybrali organizátoři záměrně hlavně proto, že tam v roce 1955 získal hlavní cenu na Benátském filmovém festivalu. Toto léto zde návštěvníci zhlédnou digitalizované verze jeho snímků společně se zrestaurovanou verzí Vynálezu zkázy.

„Jde o opravdu jedinečný počin a koordinaci jednotlivých partnerů, kteří umožnili, aby se po šedesáti letech Zeman opět představil italskému publiku ve velkém světle filmových reflektorů obzvláště v době světové výstavy,“ uvedla šéfka milánského Českého centra Radka Neumannová. Český umělec patří k nejuznávanějším mistrům filmové animace nejen v Itálii, ale i v dalších evropských zemích. Multimediální obsah výstavy se objeví kromě Milána i v Turíně.

Související články

Ze světa

Unavené cestovatele v Julských Alpách potěší netradiční hotýlek

Ze světa

V Itálii pěstují bazalku pod mořskou hladinou

Inspirace

Tweet italského herce inspiroval masy lidí k úklidu Říma

Byznys

V Itálii vyrábějí hodinky z recyklovaného dřeva

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.