Minulost má přesah do současnosti. Tohle tvrzení podporují herbáře z 16. století, které pomáhají odborníkům mapovat proměny flóry, uvedl server Ekolist.
Renesanční přírodovědec Ulisse Aldrovandi byl charakteristický svou sběratelskou vášní. Díky ní mají nyní vědci k dispozici 5 000 rostlin jemně utržených mezi lety 1551 a 1586, a s nimi i detaily, které jim pomáhají mapovat vliv migrace a klimatické krize na podobu krajiny. Botanický nadšenec je sesbíral na svazích kolem italského města Boloňa a nyní je používají vědci při výzkumu dramatických proměn jihoevropské flóry.
V Aldrovandiho době rostly v okolí Boloně druhy, které jsou dnes ohrožené nebo zcela vymizely, jako je například srdečník obecný. Přírodovědec své herbáře kdysi sestavoval s úmyslem identifikovat místní druhy a zjistit, které z nich by se hodily k lékárenskému využití. Jeho herbáře mají celkem 15 svazků, v každém z nich je na listech nalepeno 580 druhů rostlin. Sbírka obsahuje i cenné poznámky o rozšíření jednotlivých druhů, místech výskytu, lidových názvech a využití v lidové medicíně.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…