V době nouzového režimu se zvyšuje tlak na psychiku, opatření navíc znesnadňují přístup k odborné psychologické pomoci. Za posledních pár měsíců proto vzniklo množství nových iniciativ a projektů, které pomoc přesouvají do online prostředí. Využít je může každý.
Jednou z takových iniciativ je zavedení nových online webinářů organizace Nevypusť duši. Za poplatek se mohou přihlásit středoškoláci, učitelé nebo firmy. „V našich programech učíme, aby se lidé nebáli o duševním zdraví mluvit a věděli, jak o něj pečovat. Podporujeme lidi v tom, aby se nestyděli vyhledat odbornou pomoc hned, jakmile onemocní,” popisuje ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová.
V reakci na koronavirovou pandemii vznikl také projekt #delamcomuzu. Odborníci z řad psychologů, psychiatrů, sociálních pracovníků a duchovních v rámci něho nabízejí online psychologické konzultace zdarma. A to jak pro pracovníky prvních linií, tak pro širokou veřejnost. K pomoci lidem v nouzi se přidala také služba terap.io, která klientům poskytuje bezplatné krizové intervence ve formě půlhodinových setkání online.
Kromě online sezení s terapeutem si mohou lidé o pomoc i zavolat. Vedle běžných linek důvěry je nově k dispozici linka Anténa zřízená speciálně pro osoby strádající v souvislosti s pandemií koronaviru. Po zavolání je systém automaticky spojí s psychoterapeutem, za konzultaci zaplatí pouze cenu běžného hovoru.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…