Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České iniciativy se starají o to, abychom ani v době koronaviru nevypustili duši

Zdroj fotografie: Nevypusť duši

V době nouzového režimu se zvyšuje tlak na psychiku, opatření navíc znesnadňují přístup k odborné psychologické pomoci. Za posledních pár měsíců proto vzniklo množství nových iniciativ a projektů, které pomoc přesouvají do online prostředí. Využít je může každý.

Jednou z takových iniciativ je zavedení nových online webinářů organizace Nevypusť duši. Za poplatek se mohou přihlásit středoškoláci, učitelé nebo firmy. „V našich programech učíme, aby se lidé nebáli o duševním zdraví mluvit a věděli, jak o něj pečovat. Podporujeme lidi v tom, aby se nestyděli vyhledat odbornou pomoc hned, jakmile onemocní,” popisuje ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová.

V reakci na koronavirovou pandemii vznikl také projekt #delamcomuzu. Odborníci z řad psychologů, psychiatrů, sociálních pracovníků a duchovních v rámci něho nabízejí online psychologické konzultace zdarma. A to jak pro pracovníky prvních linií, tak pro širokou veřejnost. K pomoci lidem v nouzi se přidala také služba terap.io, která klientům poskytuje bezplatné krizové intervence ve formě půlhodinových setkání online.

Kromě online sezení s terapeutem si mohou lidé o pomoc i zavolat. Vedle běžných linek důvěry je nově k dispozici linka Anténa zřízená speciálně pro osoby strádající v souvislosti s pandemií koronaviru. Po zavolání je systém automaticky spojí s psychoterapeutem, za konzultaci zaplatí pouze cenu běžného hovoru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.