Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České iniciativy se starají o to, abychom ani v době koronaviru nevypustili duši

Zdroj fotografie: Nevypusť duši

V době nouzového režimu se zvyšuje tlak na psychiku, opatření navíc znesnadňují přístup k odborné psychologické pomoci. Za posledních pár měsíců proto vzniklo množství nových iniciativ a projektů, které pomoc přesouvají do online prostředí. Využít je může každý.

Jednou z takových iniciativ je zavedení nových online webinářů organizace Nevypusť duši. Za poplatek se mohou přihlásit středoškoláci, učitelé nebo firmy. „V našich programech učíme, aby se lidé nebáli o duševním zdraví mluvit a věděli, jak o něj pečovat. Podporujeme lidi v tom, aby se nestyděli vyhledat odbornou pomoc hned, jakmile onemocní,” popisuje ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová.

V reakci na koronavirovou pandemii vznikl také projekt #delamcomuzu. Odborníci z řad psychologů, psychiatrů, sociálních pracovníků a duchovních v rámci něho nabízejí online psychologické konzultace zdarma. A to jak pro pracovníky prvních linií, tak pro širokou veřejnost. K pomoci lidem v nouzi se přidala také služba terap.io, která klientům poskytuje bezplatné krizové intervence ve formě půlhodinových setkání online.

Kromě online sezení s terapeutem si mohou lidé o pomoc i zavolat. Vedle běžných linek důvěry je nově k dispozici linka Anténa zřízená speciálně pro osoby strádající v souvislosti s pandemií koronaviru. Po zavolání je systém automaticky spojí s psychoterapeutem, za konzultaci zaplatí pouze cenu běžného hovoru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…