Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České děti a mládež pijí méně alkoholu než před deseti lety

Zdroj fotografie: pexels.com

Přestože jsou Češi národem pivařů, kterému není ani jiný alkohol vzdálen, i v této oblasti se objevují pozitivní zprávy. S nejčerstvější přišli odborníci z Univerzity Palackého, kteří zjistili, že zájem dětí o alkohol u nás v průběhu let klesá.

Výzkum olomouckých odborníků nabízí přehled o konzumaci alkoholu v letech 2002-2014. Podle něj si v současnosti dá alespoň jednou týdně alkohol 17 % patnáctiletých Čechů, zatímco v roce 2002 jich byl víc než dvojnásobek. Takový pokles patří k nejdynamičtějším v Evropě, byť aktuální čísla patří stále k evropskému nadprůměru.

Vzrostl také průměrný věk, kdy lidé ochutnají alkohol poprvé. Ve třinácti letech má za sebou zkušenost s alkoholem čtvrtina dětí, zatímco dříve to bylo tři čtvrtě z nich. Tato čísla jsou pozitivní i v rámci Evropy, kde nás řadí pod průměr. V Česku se zvýšil i průměrný věk, kdy se mladí prvně opijí, zároveň kontinuálně v průběhu let klesá konzumace piva u dívek i chlapců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.