Česká republika se v ekologickém hospodaření drží nad evropským průměrem

Zdroj fotografie: Pixabay

Česká republika se v minulosti pyšnila vysokým počtem zemědělců a hospodářů. Poslední údaje nicméně naznačují, že není všem dnům konec. Česko ekologicky obhospodařuje téměř 15 procent půdy, což je v Evropě nadprůměr. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Plocha obhospodařovaná ekologickým zemědělstvím tvořila v roce 2018 v rámci Evropské unie 13,4 milionů hektarů, což činí 7,5 procenta z veškeré obdělávané půdy. Ve srovnání s rokem 2012 se jedná o nárůst o celou třetinu. V České republice se přitom jedná o 14,9 procenta, což představuje téměř 520 tisíc hektarů. V rámci Evropské unie jsou na tom ze zemí nejlépe Rakousko (24,1 procenta). Estonsko (20,6 procenta) a Švédsko (20,3 procenta).

Ekologické zemědělství alias biozemědělství je takový způsob hospodaření, který bere ohled na přirozené koloběhy a závislosti. Nejdůležitější je pro něj ochrana životního prostředí, stejně jako ochrana volně žijících živočichů.

Zdroj: Ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura