Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká ekonomika roste. Vzestup se očekává i v dalších dvou letech

Podle podzimní prognózy Evropské komise česká ekonomika roste. Letos se jedná o nárůst o 2,5 procenta, v následujících dvou letech o 2,7 procent. Deficit veřejných financí zůstane bezpečně pod hladinou 3 procent. Nezaměstnanost bude klesat, míra inflace v příštích dvou letech poroste. Ekonomika České republiky se obnovuje zejména díky investicím a domácí spotřebě.

Evropská komise ve své podzimní prognóze zveřejnila pro Českou republiku velmi příznivou zprávu: česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta. Ekonomická obnova celkově posiluje zejména díky domácí poptávce, růstu investiční aktivity a exportu, jehož zvyšování v letošním roce přesáhne 8 procent. Vzhledem ke zlepšení situace na trhu práce a snížení daňové zátěže počítá komise v následujících dvou letech s dalším růstem, a to o 2,7 procenta.

Míru nezaměstnanosti vyhodnotila komise pro letošní rok na 6,3 procent, přičemž v příštích dvou letech bude nezaměstnanost klesat vždy o desetinu procenta.

Co se týká deficitu veřejných financí, i zde je Evropská komise optimistická – zůstane bezpečně pod hladinou 3 procent. Letos se konkrétně jedná o úroveň 1,4 procenta. Na deficitu se podílí zvýšená vládní spotřeba a posílení veřejných investic po několika letech jejich poklesu. Příští rok by měla být úroveň na 2,1 procenta, deficit bude ovlivněn zejména zvyšováním mezd ve veřejném sektoru, změnami DPH u některých produktů a pronájmem stíhacích letounů. V roce 2016 by se měl deficit veřejných financí vrátit pod hranici dvou procent.

Míra inflace zůstane pro letošní rok nízká, na úrovni půl procenta, nicméně již příští rok by díky posílené domácí poptávce, zvýšení mezd a změně směnných kurzů měla stoupnout téměř trojnásobně na 1,4 procent. Pro rok 2016 se pak předpokládá s dosažením 1,8 procent, což je velmi blízko 2 procentnímu cíli, jenž si vytyčila ČNB.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Byznys

Firmy mají i přes léto napilno, přijímají nové zaměstnance a rozšiřují výrobu

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.