Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká ekonomika roste. Vzestup se očekává i v dalších dvou letech

Podle podzimní prognózy Evropské komise česká ekonomika roste. Letos se jedná o nárůst o 2,5 procenta, v následujících dvou letech o 2,7 procent. Deficit veřejných financí zůstane bezpečně pod hladinou 3 procent. Nezaměstnanost bude klesat, míra inflace v příštích dvou letech poroste. Ekonomika České republiky se obnovuje zejména díky investicím a domácí spotřebě.

Evropská komise ve své podzimní prognóze zveřejnila pro Českou republiku velmi příznivou zprávu: česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta. Ekonomická obnova celkově posiluje zejména díky domácí poptávce, růstu investiční aktivity a exportu, jehož zvyšování v letošním roce přesáhne 8 procent. Vzhledem ke zlepšení situace na trhu práce a snížení daňové zátěže počítá komise v následujících dvou letech s dalším růstem, a to o 2,7 procenta.

Míru nezaměstnanosti vyhodnotila komise pro letošní rok na 6,3 procent, přičemž v příštích dvou letech bude nezaměstnanost klesat vždy o desetinu procenta.

Co se týká deficitu veřejných financí, i zde je Evropská komise optimistická – zůstane bezpečně pod hladinou 3 procent. Letos se konkrétně jedná o úroveň 1,4 procenta. Na deficitu se podílí zvýšená vládní spotřeba a posílení veřejných investic po několika letech jejich poklesu. Příští rok by měla být úroveň na 2,1 procenta, deficit bude ovlivněn zejména zvyšováním mezd ve veřejném sektoru, změnami DPH u některých produktů a pronájmem stíhacích letounů. V roce 2016 by se měl deficit veřejných financí vrátit pod hranici dvou procent.

Míra inflace zůstane pro letošní rok nízká, na úrovni půl procenta, nicméně již příští rok by díky posílené domácí poptávce, zvýšení mezd a změně směnných kurzů měla stoupnout téměř trojnásobně na 1,4 procent. Pro rok 2016 se pak předpokládá s dosažením 1,8 procent, což je velmi blízko 2 procentnímu cíli, jenž si vytyčila ČNB.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…