Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká ekonomika roste. Vzestup se očekává i v dalších dvou letech

Podle podzimní prognózy Evropské komise česká ekonomika roste. Letos se jedná o nárůst o 2,5 procenta, v následujících dvou letech o 2,7 procent. Deficit veřejných financí zůstane bezpečně pod hladinou 3 procent. Nezaměstnanost bude klesat, míra inflace v příštích dvou letech poroste. Ekonomika České republiky se obnovuje zejména díky investicím a domácí spotřebě.

Evropská komise ve své podzimní prognóze zveřejnila pro Českou republiku velmi příznivou zprávu: česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta. Ekonomická obnova celkově posiluje zejména díky domácí poptávce, růstu investiční aktivity a exportu, jehož zvyšování v letošním roce přesáhne 8 procent. Vzhledem ke zlepšení situace na trhu práce a snížení daňové zátěže počítá komise v následujících dvou letech s dalším růstem, a to o 2,7 procenta.

Míru nezaměstnanosti vyhodnotila komise pro letošní rok na 6,3 procent, přičemž v příštích dvou letech bude nezaměstnanost klesat vždy o desetinu procenta.

Co se týká deficitu veřejných financí, i zde je Evropská komise optimistická – zůstane bezpečně pod hladinou 3 procent. Letos se konkrétně jedná o úroveň 1,4 procenta. Na deficitu se podílí zvýšená vládní spotřeba a posílení veřejných investic po několika letech jejich poklesu. Příští rok by měla být úroveň na 2,1 procenta, deficit bude ovlivněn zejména zvyšováním mezd ve veřejném sektoru, změnami DPH u některých produktů a pronájmem stíhacích letounů. V roce 2016 by se měl deficit veřejných financí vrátit pod hranici dvou procent.

Míra inflace zůstane pro letošní rok nízká, na úrovni půl procenta, nicméně již příští rok by díky posílené domácí poptávce, zvýšení mezd a změně směnných kurzů měla stoupnout téměř trojnásobně na 1,4 procent. Pro rok 2016 se pak předpokládá s dosažením 1,8 procent, což je velmi blízko 2 procentnímu cíli, jenž si vytyčila ČNB.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Byznys

Firmy mají i přes léto napilno, přijímají nové zaměstnance a rozšiřují výrobu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.