Přípravu léků a látek využívaných ve farmacii, zemědělství, kosmetice či potravinářském průmyslu zlevní a urychlí nový materiál vědců z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN).
Ve spolupráci s německými výzkumníky Češi úspěšně otestovali nový ekologicky šetrný katalyzátor, který usnadňuje proces takzvané hydrogenace, pomocí které se připravují léky a další chemikálie. Materiál je navíc mnohem levnější než dosud používané vzácné kovy a dá se použít opakovaně.
„Při vývoji jsme vsadili na železo a oxid křemičitý, tedy široce dostupné, levné a netoxické materiály,“ uvedl Manoj Gawande z CATRIN. „Látka připomíná povrch Marsu v mnohonásobném zmenšení. Z křemenné hmoty vyrůstají tyčovité nanočástice železa, které tvoří na povrchu katalyzátoru krátery,“ doplnil jeden z korespondujících autorů CATRIN Radek Zbořil.
Zdroj: CATRIN, Nature Catalysis
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…