Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cena Evropské unie za literaturu se po čtyřech letech vrátila do Česka

Ilustrační foto: Freepik

Prestižní ocenění získala Lucie Faulerová za román Smrtholka. Druhá kniha jednatřicetileté autorky byla jednou z pěti nominovaných reprezentantů české literatury. Faulerová tak má nyní šanci proniknout do dalších evropských zemí a oslovit i čtenáře, jejichž mateřským jazykem není čeština.

Faulerová porotu zaujala především hudební kompozicí své prózy a zpracováním příběhu. Ačkoli jsou jeho nosným tématem rodinné tragédie, nechybí mu černý humor. Příběh románu Smrtholka z roku 2020 je rytmizován pohybem a zvuky vlaku, ve kterém jede mladá hrdinka Marie. Ta je zasažená neštěstími ve svém nejbližším okolí, posedlá sebevraždami a při jízdě si promítá své vzpomínky z minulosti, se kterými se snaží vyrovnat. Autorka se prosadila mezi romány Před povodní od Anny Bolavé, Baletkami od Miřenky Čechové, povídkovou sbírkou Mezipřistání od Matěje Hořavy a triptychem Tři kapitoly od Daniela Hradeckého.

Lucie Faulerová, Foto: Rafał Komorowski, Wikimedia Commons

Cena financovaná z kreativního programu Evropské komise má tři hlavní cíle. Propagovat přeshraniční pohyb lidí z kulturního sektoru, podpořit nadnárodní cirkulaci kulturní a umělecké tvorby a rozdmýchat interkulturní dialog. Zaměření na současnou evropskou románovou tvorbu dává čtenářům příležitost seznámit se s literaturou v jiných jazycích. Autoři mohou díky výhře ve výši 5 tisíc eur navštívit zahraniční festivaly nebo navázat spolupráci s nakladatelstvími. Země se účastní na základě rotačního principu a vítěze vybírají místní poroty, které sestavují také seznam nominovaných autorů. Česká republika se do evropského výběru dostala po čtyřech letech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Formovací stroje na olomoucké tvarůžky slaví jubilejních sto let

Objevte skryté klenoty: Kam na netradiční Last Minute dovolenou v roce 2024?

Už víme, jak se Egypťanům podařilo postavit pyramidy

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…