Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cenu Česká hlava letos převezme překladatel Martin Hilský

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Prestižní ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout, letos poputuje na návrh vlády překladatelovi a znalci díla anglického dramatika Williama Shakespeara Martinu Hilskému.

Projekt oceňuje české vědce již přes třináct let a jeho cílem je nejen popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí.

Cenu Česká hlava, také nazývanou jako „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“, předá Martinu Hilskému premiér České republiky. Dvaasedmdesátiletý vědec si ji dle vlády zasloužil za překlad celého díla Williama Shakespeara do češtiny a za další významnou činnost. Hilský kromě překládání také vyučuje anglickou literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze i na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Za svoji práci získal Hilský již mnohá ocenění, například byl jmenován čestným členem Řádu britského impéria za šíření anglické literatury v Česku. V České republice mu byla již udělena medaile Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cena za překladatelské dílo. Cenou Česká hlava, se kterou je spojena i odměna jeden milion korun, byl v minulosti poctěn kupříkladu onkolog Pavel Klener, chemik Antonín Holý nebo přírodovědec Emil Paleček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.