Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cenu Česká hlava letos převezme překladatel Martin Hilský

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Prestižní ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout, letos poputuje na návrh vlády překladatelovi a znalci díla anglického dramatika Williama Shakespeara Martinu Hilskému.

Projekt oceňuje české vědce již přes třináct let a jeho cílem je nejen popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí.

Cenu Česká hlava, také nazývanou jako „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“, předá Martinu Hilskému premiér České republiky. Dvaasedmdesátiletý vědec si ji dle vlády zasloužil za překlad celého díla Williama Shakespeara do češtiny a za další významnou činnost. Hilský kromě překládání také vyučuje anglickou literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze i na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Za svoji práci získal Hilský již mnohá ocenění, například byl jmenován čestným členem Řádu britského impéria za šíření anglické literatury v Česku. V České republice mu byla již udělena medaile Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cena za překladatelské dílo. Cenou Česká hlava, se kterou je spojena i odměna jeden milion korun, byl v minulosti poctěn kupříkladu onkolog Pavel Klener, chemik Antonín Holý nebo přírodovědec Emil Paleček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.