Žít o samotě může být z určitého úhlu pohledu velmi nezdravé. Ovšem pokud trávíte čas od času nějakou chvíli o samotě, podle nové studie uveřejněné v odborném žurnálu Personality and Individual Differences může tato „nespolečenskost“ souviset s vyšší mírou kreativity.
Cílem studie bylo porozumět tomu, jaké jsou výhody a nevýhody dobrovolného pobývání o samotě. „Když lidé přemýšlejí o tom, jaké jsou nevýhody spojené s trávením času mimo společnost druhých, často zaujímají vývojovou perspektivu. Během dětství a dospívání se uvádí, že dětem prospívá, když mají časté sociální kontakty s druhými kvůli rozvinutí komunikačních schopností. Je možné, že někteří lidé stranící se společnosti tak činí z důvodu strachu a úzkosti, ale někteří raději tráví čas o samotě, aniž by to na ně mělo negativní účinek. Naopak. Výsledkem bývá často kreativita,“ uvedla vedoucí studie Julie Bowker z univerzity v Buffalu.
Lidé, kteří tráví čas o samotě, si mnohdy užívají samotu. Mohou přemýšlet a rozvíjet nové myšlenky – stejně jako umělci ve svých studiích nebo akademici v pracovnách. Někdy tedy stranění se lidí může být spojováno s pozitivní věcí – kreativitou a jejím přínosem pro jedince i společnost.
Zdroj: goodnewsnetwork.org
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…