Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci vytvořili dosud nejdetailnější mapu lidského mozku – konkrétně komunikačních spojení v hipokampu. To je část mozku řídící paměť, zejména dlouhodobou a krátkodobou, spolu s prostorovou pamětí, což je typ paměti, který umožňuje zapamatovat si polohu, píše server Interesting Engineering.

Výzkumný tým se skládal z vědeckých členů Centra mozku a mysli Univerzity Sydney v Austrálii. Vytvořili velmi podrobnou mapu drah bílé hmoty spojující hipokampus se zbytkem mozku. „Jedná se v podstatě o takový plán oblastí mozku, které se propojují s hipokampem a podporují jeho funkci při formování paměti,“ uvedl Dr. Marshall Dalton, vědecký pracovník z Univerzity v Sydney.

Hipokampus a jeho funkce

Hipokampus se nachází v základně lidského mozku ve spánkovém laloku. Je to důležitá část, ve které je uložena paměť. Tato klíčová část mozku je zodpovědná nejen za ukládání vzpomínek, ale také za jejich utváření. Hipokampus přenáší vzpomínky z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Pomáhá s navigací, vytvářením a představováním si budoucích zážitků a tvořením představ – zvládá totiž jedinci vyobrazovat imaginární scény vytvořené v mysli.

Ilustrační foto: Pixabay

Tvorba mapy

K vytvoření mapy použil výzkumný tým skeny MRI z databáze neuroimagingu vytvořené pro projekt Human Connectome (HCP).

Výzkumníci pod vedením Dr. Daltona zpracovali data HCP pomocí technik, které vyvinuli speciálně pro tuto studii. Metody, které vytvořili, jim umožnily sledovat spojení ze všech částí lidského mozku a vedly až ke koncovým bodům v hipokampu.

Nejpodrobnější mapa, jaká kdy byla vyvinuta

„Získali jsme mnohem podrobnější náhled na dráhy bílé hmoty, což jsou v podstatě komunikační dálnice mezi různými oblastmi mozku,“ popsal mapu Dr. Dalton.

Navíc vyvinuli nový přístup, který umožnil zmapovat, jak se hipokampus spojuje s vnější vrstvou mozku, a to velmi podrobným způsobem. Dříve vědci mohli propojení v hipokampu sledovat pouze v moment, když se MRI skenování používalo pro jednoduchý náhled na strukturu mozku. Nyní je však na světě na míru šitá metoda, která vše ukazuje mnohem jasněji.

Jedná se o další skvělý pokrok v medicíně. Tato mapa mozku může totiž pomoci při budoucí diagnostice degenerativních onemocnění, které ovlivňují paměť, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…