Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci vytvořili dosud nejdetailnější mapu lidského mozku – konkrétně komunikačních spojení v hipokampu. To je část mozku řídící paměť, zejména dlouhodobou a krátkodobou, spolu s prostorovou pamětí, což je typ paměti, který umožňuje zapamatovat si polohu, píše server Interesting Engineering.

Výzkumný tým se skládal z vědeckých členů Centra mozku a mysli Univerzity Sydney v Austrálii. Vytvořili velmi podrobnou mapu drah bílé hmoty spojující hipokampus se zbytkem mozku. „Jedná se v podstatě o takový plán oblastí mozku, které se propojují s hipokampem a podporují jeho funkci při formování paměti,“ uvedl Dr. Marshall Dalton, vědecký pracovník z Univerzity v Sydney.

Hipokampus a jeho funkce

Hipokampus se nachází v základně lidského mozku ve spánkovém laloku. Je to důležitá část, ve které je uložena paměť. Tato klíčová část mozku je zodpovědná nejen za ukládání vzpomínek, ale také za jejich utváření. Hipokampus přenáší vzpomínky z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Pomáhá s navigací, vytvářením a představováním si budoucích zážitků a tvořením představ – zvládá totiž jedinci vyobrazovat imaginární scény vytvořené v mysli.

Ilustrační foto: Pixabay

Tvorba mapy

K vytvoření mapy použil výzkumný tým skeny MRI z databáze neuroimagingu vytvořené pro projekt Human Connectome (HCP).

Výzkumníci pod vedením Dr. Daltona zpracovali data HCP pomocí technik, které vyvinuli speciálně pro tuto studii. Metody, které vytvořili, jim umožnily sledovat spojení ze všech částí lidského mozku a vedly až ke koncovým bodům v hipokampu.

Nejpodrobnější mapa, jaká kdy byla vyvinuta

„Získali jsme mnohem podrobnější náhled na dráhy bílé hmoty, což jsou v podstatě komunikační dálnice mezi různými oblastmi mozku,“ popsal mapu Dr. Dalton.

Navíc vyvinuli nový přístup, který umožnil zmapovat, jak se hipokampus spojuje s vnější vrstvou mozku, a to velmi podrobným způsobem. Dříve vědci mohli propojení v hipokampu sledovat pouze v moment, když se MRI skenování používalo pro jednoduchý náhled na strukturu mozku. Nyní je však na světě na míru šitá metoda, která vše ukazuje mnohem jasněji.

Jedná se o další skvělý pokrok v medicíně. Tato mapa mozku může totiž pomoci při budoucí diagnostice degenerativních onemocnění, které ovlivňují paměť, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…