Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byla objevena planeta, která je 9× větší než Jupiter a stále se vyvíjí

Ilustrační foto: Pixabay

Vědcům se podařilo objevit obrovskou planetu, která dosahuje až devítinásobku hmotnosti nám známého Jupitera. Nově nalezená planeta je však stále v rané fázi formování, kterou vědci popisují jako proces „v lůně“. Tento zásadní objev zpochybňuje současné chápání toho, jak se planety formují.

K detekci samotné planety použili vědcům speciální dalekohled Subaru, který se nachází poblíž vrcholu neaktivní havajské sopky, a zároveň také využili obíhající Hubbleův vesmírný dalekohled. S jejich pomocí se jim tedy podařilo objevit plynného obra obíhajícího kolem své hostitelské hvězdy. Plynní obři se skládají převážně z vodíku a hélia, přičemž tyto vířící plyny obklopují menší jádro, které je pevné.

Hlavní autor studie fyzik Thayne Currie uvádí, že objevená planeta je stále v procesu „zrození“, jelikož se podle důkazů jedná o nejznámější fázi formování, která kdy byla u plynného obra pozorována.

Planeta je zasazena do rozsáhlého disku plynu a prachu, který obklopuje hvězdu zvanou AB Auriage. Mimo naši sluneční soustavu bylo identifikováno přibližně 5 tisíc tzv. exoplanet. Tato nově objevená, nesoucí jméno AB Aur b, patří mezi největší. Zdá se, že zrození této planety probíhá jiným procesem, než je nám standardně známý model planetární formace, kdy ve zkratce dochází k pomalému narůstání pevných látek na kamenné jádro. Vědci se domnívají, že planeta AB Aur b se tvoří způsobem, kdy se disk vyskytující se kolem hvězdy AB Auriage ochlazuje, a gravitace způsobuje jeho dělení do jednoho nebo více masivních shluků, které se postupně zformují do planet.

Nová astronomická pozorování neustále zpochybňují současné teorie, ale v konečném výsledku napomáhají k lepšímu pochopení vesmíru. Samotné formování planety je velmi složitý proces, který skýtá mnohá překvapení, které se mohou kdykoliv objevit.

Zdroj: EuroNews

Související články

Zaručeně zlepší den

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…