Vesmír vydal další záhadu. Mnoho vědců souhlasí s tím, že se na Marsu v určitém období vyskytovala voda. Kolik jí však bylo, zůstávalo donedávna otázkou. Nyní vědci pod vedením odborníků z Kodaňské univerzity zjistili, že se na Marsu mohly vyskytovat dokonce oceány, uvedl server Earth.
Tento úžasný objev vědci učinili díky meteoritu, který je miliardy let starý a kdysi byl součástí původní kůry Marsu. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od povrchu Země se povrch Marsu nepohybuje, může tak uchovat záznam o nejstarší historii planety. Analýza tohoto meteoritu odhalila, že asi před 4 ,5 miliardami let bylo na Marsu dostatek vody na to, aby byla celá planeta pokryta 300 metrů hlubokým oceánem.
„V té době byl Mars bombardován asteroidy naplněnými ledem. Stalo se to během prvních 100 milionů let vývoje planety. Dalším zajímavým úhlem pohledu je, že asteroidy nesly také organické molekuly, které jsou důležité pro život,“ vysvětlil hlavní autor studie Martin Bizzarro, ředitel Centra pro formování hvězd a planet na Kodaňské univerzitě. Nové zjištění naznačuje nezanedbatelnou možnost, že podmínky umožňující vznik života byly na Marsu dávno před vznikem života na Zemi.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Science Advances
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…