Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budoucnost cestování po městě? Lídři v oblasti sdílené dopravy slibují jízdu bez emisí

Foto: Uber

Doprava produkuje téměř čtvrtinu evropských emisí. Obzvláště ve městech je pak problémem individuální cestování autem. Poukázat na udržitelnější způsoby dopravy ve městech chtějí globální lídři na poli mobility, mezi které patří Uber, Lime, Arrival, Lilium a společnost Aurora. Společně se zavázali k zajištění dopravy zcela bez emisí do roku 2035.

Na zátěž, kterou způsobují životnímu prostředí automobily, každoročně upozorňuje tzv. Den bez aut. Ten ukázal, že když necháte jeden den automobil v garáži, ušetříte 9kg CO2. Právě tolik ho individuální cestování po městě každý den vyprodukuje do ovzduší. Řešením může být podle expertů na mobilitu sdílené cestování, které eliminuje uhlíkovou stopu, ale i dopravní zácpy.

Pro efektivní řešení tíživé situace je však nutná spolupráce vlád, dopravců, zákonodárců i soukromého sektoru. Hlavní komerční zástupci působící na poli mobility již první krok udělali. Ve společném prohlášení se zavázali pomoci městům vytvořit bezpečnou, chytrou, udržitelnou a přístupnou síť městské a regionální dopravy. Například Uber plánuje v příštích letech investovat 800 milionů dolarů do podpory partnerů v Evropě, USA a Kanadě při přechodu na bezemisní flotily. Úzce chce spolupracovat také s jednotlivými městy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…