Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobití elektromobilu za půl hodiny. Evropský standard, který už funguje i v Česku.

Společnost ČEZ připravila pro všechny majitele elektromobilů příjemnou zprávu. Začala s výměnou klasických dobíjecích stanic za nové, které baterie elektromobilu doplní za výrazně kratší dobu. Rychlodobíjecí stanice dokáží obnovit 80 procent kapacity baterií už za půl hodiny. U jejich předchůdců to obvykle trvalo 8 a více hodin. Síť rychlodobíjecích stanic se bude navíc neustále rozrůstat.

Počet elektromobilů v České republice se postupně zvyšuje. V letošním roce se doposud prodalo 50 kusů. Je to více než za celý loňský rok, kdy se celkový součet zastavil na hranici 37 vozů. V porovnání s vozidly s tradičními pohonnými jednotkami je ovšem elektromobilů stále poskromnu. Z dvou tisíc prodaných automobilů je pouze jeden s elektrickým pohonem. Situace je obdobná v celé Evropě. Jedinou výjimku tvoří Norsko, kde je podíl elektromobilů vyšší. Jinak elektromobily zastávají jen několik desetin procenta z celkového prodeje aut v daném státě.

Podle Jana Horčíka ze serveru Hybrid.cz by vyššímu prodeji elektromobilů mohlo napomoci několik vstřícných kroků. Od určité formy státní podpory, přes lepší informovanost veřejnosti, rozsáhlou sít rychlodobíjecích stanic až po motivační kroky měst, která by např. dovolila elektromobilům parkovat na vyhrazených místech zdarma. Ze slov Jana Horčíka můžeme dovodit, že intenzivně se prozatím pracuje jen na jednom z bodů, síti rychlonabíjecích stanic. Klasických dobíjecích stanic je v České republice necelá stovka. Rychlodobíjecích stanic nyní společnost ČEZ provozuje pět (v Praze, Plzni, Hradci Králové, Vrchlabí a Kladně). Další šest má být dokončeno v horizontu několika týdnů. Své rychlodobíjecí stanice mají u svých sídel v Praze také dvě energetické společnosti – RWE a Pražská energetika.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/elektromobily-v-cesku-rychlodobijecky/r~5675f96e133211e4a489002590604f2e/

Související články

Byznys

Nová silnice mezi Libercem a Hrádkem nad Nisou přináší očekávaná zlepšení

Byznys

V budoucnu nás auta budou varovat před kolizí

Společnost

Sdílení aut prospívá českým městům

Ze světa

Škoda je nej

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.