Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bude ozařování rakoviny úspěšné? Odpověď předpoví český software

Ilustrační foto: Pexels

Zda na pacienty s rakovinou zabere ozařování, zjistí nový software vědců z Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR. Umožní tak výběr léčby, která bude u daného pacienta nejúčinnější.

Software využívá umělou inteligenci, která na vzorku krve pozná, zda radiologická léčba funguje, jak má. U řady pacientů s rakovinou krku či hlavy totiž ozařování nefunguje a selhání léčby pak komplikuje následnou operaci nádoru. „DNA má dvě vlákna a když se obě zlomí, molekula se roztrhne, což je jedno z nejzávažnějších poškození této životně důležité molekuly. Ionizující záření je velmi účinné při tvorbě těchto takzvaných dvouřetězcových zlomů DNA, proto se používá v radioterapii, kde dokáže efektivně zabíjet nádorové buňky. Tyto zlomy DNA si dokážeme označit a zobrazit pod mikroskopem,“ vysvětlil Martin Falk z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Díky softwaru, který je po roce a půl vývoje již plně samostatný, se tak daří výrazně urychlit analýzu vzorků. Zatímco lidé by jeden vzorek zkoumali až týden, umělá inteligence vyhodnotí výsledky již za hodinu. Může navíc pracovat i v noci. Kromě využití v onkologické léčbě má vynález využití také při měření dopadů náhodného ozáření a následné volby vhodné péče. Hodit se tak může například u kosmonautů či při hypotetických haváriích elektráren, kdy systém zjistí míru poškození buněk radiací a lékaři pak mohou podle výsledků upravit léčbu.

Zdroj: Česká věda do světa, VUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …