Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bude ozařování rakoviny úspěšné? Odpověď předpoví český software

Ilustrační foto: Pexels

Zda na pacienty s rakovinou zabere ozařování, zjistí nový software vědců z Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR. Umožní tak výběr léčby, která bude u daného pacienta nejúčinnější.

Software využívá umělou inteligenci, která na vzorku krve pozná, zda radiologická léčba funguje, jak má. U řady pacientů s rakovinou krku či hlavy totiž ozařování nefunguje a selhání léčby pak komplikuje následnou operaci nádoru. „DNA má dvě vlákna a když se obě zlomí, molekula se roztrhne, což je jedno z nejzávažnějších poškození této životně důležité molekuly. Ionizující záření je velmi účinné při tvorbě těchto takzvaných dvouřetězcových zlomů DNA, proto se používá v radioterapii, kde dokáže efektivně zabíjet nádorové buňky. Tyto zlomy DNA si dokážeme označit a zobrazit pod mikroskopem,“ vysvětlil Martin Falk z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Díky softwaru, který je po roce a půl vývoje již plně samostatný, se tak daří výrazně urychlit analýzu vzorků. Zatímco lidé by jeden vzorek zkoumali až týden, umělá inteligence vyhodnotí výsledky již za hodinu. Může navíc pracovat i v noci. Kromě využití v onkologické léčbě má vynález využití také při měření dopadů náhodného ozáření a následné volby vhodné péče. Hodit se tak může například u kosmonautů či při hypotetických haváriích elektráren, kdy systém zjistí míru poškození buněk radiací a lékaři pak mohou podle výsledků upravit léčbu.

Zdroj: Česká věda do světa, VUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…