Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci umí tisknout zahradní nábytek z odpadu

Zdroj fotografie: vut.cz

Jak využít termoplasty, a odlehčit tak skládkám a spalovnám? Vyrobit z nich něco praktického v unikátním designu se zdá být jako dobrý nápad. Vědci z brněnského VUT našli způsob, jak na to.

Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli speciální hlavu 3D tiskárny, která si umí s materiálem s přídavkem vyřazených termoplastů hravě poradit. Z polymerního betonu vyrábí například vázy nebo zahradní nábytek, a tak se odpadní termoplasty, primárně určené zejména pro výrobu součástí do aut, dočkají opětovného využití.

„Naší motivací ve spolupráci s týmem z VUT byl především společný zájem vyvinout novou technologii, která je schopna nakládat s odpadními materiály a úspěšně konkurovat materiálům konvenčním,“ vysvětlil Jakub John, ředitel třebíčské společnosti VIA ALTA, v jejíž prostorách 3D tisk z polymerního betonu probíhá.

Kromě toho má tento materiál také další výhodné vlastnosti – výsledný produkt je voděodolný, houževnatý a jeho povrch se dá snadno leštit. Navíc má dlouhou životnost a následně jej lze znovu recyklovat. Možnosti tisku i portfolio výrobků proto hodlají inovátoři dále rozšiřovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…