Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci udělali krok směrem k objasnění příčin vzniku rakoviny

Část výzkumného týmu se už věnuje hledání a testování látek, které budou usmrcovat specifické typy nádorů. Zdroj: archiv Masarykovy univerzity

 

Vědci z Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny objevili mechanismus, který způsobuje rakovinu prsu a vaječníků. Objev, který může znamenat významný posun v léčbě, je natolik zásadní, že o něm informoval jeden z nejprestižnějších vědeckých žurnálů, časopis Cell.

Vědci z Brna objevili dlouho hledané funkce jedné rodiny proteinů, které potlačují vznik nádorů.Tyto proteiny se podílí na opravě zlomů v DNA pomocí procesu, při kterém dochází ke kopírování informace z nepoškozené kopie DNA do místa, kde zlom nastal. „Pokud tento proces selže, mohou neopravené mutace v DNA způsobit, že buňky ztratí kontrolu nad svým růstem a chováním, což může vést ke vzniku nádorů,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Lumír Krejčí.

Výzkumný tým Krejčího se zabýval studiem biochemické funkce paralogů Rad51, jež unikala vědcům po tři desetiletí, protože se s nimi v mnoha organizmech těžko pracuje. „Měli jsme za to, že paralogy zajišťují dopravení klíčového proteinu Rad51 na místo určení. Zjistili jsme ale, že tyto proteiny pak v místě poškození vyvolají změnu v molekulární struktuře Rad51, což jej nejen zapne, ale i dramaticky zvýší jeho opravné schopnosti,“ řekl Krejčí.

Objevení tohoto mechanismu bylo pro vědce nečekané a pomohlo pochopit, jak je oprava zlomů v DNA řízena. Pokud vědci znají mechanismus vzniku nemoci, vědí, na co se při zjištění rizika zaměřit. „Očekávám, že pozornost vědců se nyní přesune právě na tento druh původce rakoviny, otvírá to totiž novou sféru možností, kde hledat specifické terapeutické látky,“ dodal Krejčí a doplnil, že část jeho týmu se už věnuje hledání a testování látek, které budou usmrcovat specifické typy nádorů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.