Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci udělali krok směrem k objasnění příčin vzniku rakoviny

Část výzkumného týmu se už věnuje hledání a testování látek, které budou usmrcovat specifické typy nádorů. Zdroj: archiv Masarykovy univerzity

 

Vědci z Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny objevili mechanismus, který způsobuje rakovinu prsu a vaječníků. Objev, který může znamenat významný posun v léčbě, je natolik zásadní, že o něm informoval jeden z nejprestižnějších vědeckých žurnálů, časopis Cell.

Vědci z Brna objevili dlouho hledané funkce jedné rodiny proteinů, které potlačují vznik nádorů.Tyto proteiny se podílí na opravě zlomů v DNA pomocí procesu, při kterém dochází ke kopírování informace z nepoškozené kopie DNA do místa, kde zlom nastal. „Pokud tento proces selže, mohou neopravené mutace v DNA způsobit, že buňky ztratí kontrolu nad svým růstem a chováním, což může vést ke vzniku nádorů,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Lumír Krejčí.

Výzkumný tým Krejčího se zabýval studiem biochemické funkce paralogů Rad51, jež unikala vědcům po tři desetiletí, protože se s nimi v mnoha organizmech těžko pracuje. „Měli jsme za to, že paralogy zajišťují dopravení klíčového proteinu Rad51 na místo určení. Zjistili jsme ale, že tyto proteiny pak v místě poškození vyvolají změnu v molekulární struktuře Rad51, což jej nejen zapne, ale i dramaticky zvýší jeho opravné schopnosti,“ řekl Krejčí.

Objevení tohoto mechanismu bylo pro vědce nečekané a pomohlo pochopit, jak je oprava zlomů v DNA řízena. Pokud vědci znají mechanismus vzniku nemoci, vědí, na co se při zjištění rizika zaměřit. „Očekávám, že pozornost vědců se nyní přesune právě na tento druh původce rakoviny, otvírá to totiž novou sféru možností, kde hledat specifické terapeutické látky,“ dodal Krejčí a doplnil, že část jeho týmu se už věnuje hledání a testování látek, které budou usmrcovat specifické typy nádorů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.