Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci testují kostní lepidlo. Pomůže při hojení komplikovaných zlomenin

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: fnbrno.cz

Pro snazší léčení nejen tříštivých zlomenin kostí s mnoha úlomky vyvíjejí lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně speciální kostní lepidlo. Se svým prototypem kostního adheziva už dosáhli prvních výborných výsledků.

V čele dlouholetého projektu stojí Milan Krtička a Lucy Vojtová. S týmem spolupracovníků se dvojici povedlo vytvořit materiál, který je schopný slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomeniny a po čase se vstřebat. Lepidlo bylo úspěšně testováno na prasečích stehenních kostech, manipulační pevnosti dosáhlo za 120 vteřin, úplně vytvrdlo za 72 hodin. Testy trojbodým ohybem, smykovou a tahovou zkouškou, kdy bylo simulováno fyziologické prostředí člověka, pak prokázaly dostatečné vytvrzení lepidla.

„Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ uvedla shodně Vojtová s Krtičkou. Lepidlo lze aplikovat i injekčně, takže do budoucna lze uvažovat i o přímé aplikaci do místa zlomeniny skrz kůži.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…