Brněnští vědci testují kostní lepidlo. Pomůže při hojení komplikovaných zlomenin

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: fnbrno.cz

Pro snazší léčení nejen tříštivých zlomenin kostí s mnoha úlomky vyvíjejí lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně speciální kostní lepidlo. Se svým prototypem kostního adheziva už dosáhli prvních výborných výsledků.

V čele dlouholetého projektu stojí Milan Krtička a Lucy Vojtová. S týmem spolupracovníků se dvojici povedlo vytvořit materiál, který je schopný slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomeniny a po čase se vstřebat. Lepidlo bylo úspěšně testováno na prasečích stehenních kostech, manipulační pevnosti dosáhlo za 120 vteřin, úplně vytvrdlo za 72 hodin. Testy trojbodým ohybem, smykovou a tahovou zkouškou, kdy bylo simulováno fyziologické prostředí člověka, pak prokázaly dostatečné vytvrzení lepidla.

„Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ uvedla shodně Vojtová s Krtičkou. Lepidlo lze aplikovat i injekčně, takže do budoucna lze uvažovat i o přímé aplikaci do místa zlomeniny skrz kůži.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura