Brněnští vědci testují kostní lepidlo. Pomůže při hojení komplikovaných zlomenin

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: fnbrno.cz

Pro snazší léčení nejen tříštivých zlomenin kostí s mnoha úlomky vyvíjejí lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně speciální kostní lepidlo. Se svým prototypem kostního adheziva už dosáhli prvních výborných výsledků.

V čele dlouholetého projektu stojí Milan Krtička a Lucy Vojtová. S týmem spolupracovníků se dvojici povedlo vytvořit materiál, který je schopný slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomeniny a po čase se vstřebat. Lepidlo bylo úspěšně testováno na prasečích stehenních kostech, manipulační pevnosti dosáhlo za 120 vteřin, úplně vytvrdlo za 72 hodin. Testy trojbodým ohybem, smykovou a tahovou zkouškou, kdy bylo simulováno fyziologické prostředí člověka, pak prokázaly dostatečné vytvrzení lepidla.

„Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ uvedla shodně Vojtová s Krtičkou. Lepidlo lze aplikovat i injekčně, takže do budoucna lze uvažovat i o přímé aplikaci do místa zlomeniny skrz kůži.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.