Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci testují kostní lepidlo. Pomůže při hojení komplikovaných zlomenin

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: fnbrno.cz

Pro snazší léčení nejen tříštivých zlomenin kostí s mnoha úlomky vyvíjejí lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně speciální kostní lepidlo. Se svým prototypem kostního adheziva už dosáhli prvních výborných výsledků.

V čele dlouholetého projektu stojí Milan Krtička a Lucy Vojtová. S týmem spolupracovníků se dvojici povedlo vytvořit materiál, který je schopný slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomeniny a po čase se vstřebat. Lepidlo bylo úspěšně testováno na prasečích stehenních kostech, manipulační pevnosti dosáhlo za 120 vteřin, úplně vytvrdlo za 72 hodin. Testy trojbodým ohybem, smykovou a tahovou zkouškou, kdy bylo simulováno fyziologické prostředí člověka, pak prokázaly dostatečné vytvrzení lepidla.

„Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ uvedla shodně Vojtová s Krtičkou. Lepidlo lze aplikovat i injekčně, takže do budoucna lze uvažovat i o přímé aplikaci do místa zlomeniny skrz kůži.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.