Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci testují kostní lepidlo. Pomůže při hojení komplikovaných zlomenin

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: fnbrno.cz

Pro snazší léčení nejen tříštivých zlomenin kostí s mnoha úlomky vyvíjejí lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně speciální kostní lepidlo. Se svým prototypem kostního adheziva už dosáhli prvních výborných výsledků.

V čele dlouholetého projektu stojí Milan Krtička a Lucy Vojtová. S týmem spolupracovníků se dvojici povedlo vytvořit materiál, který je schopný slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomeniny a po čase se vstřebat. Lepidlo bylo úspěšně testováno na prasečích stehenních kostech, manipulační pevnosti dosáhlo za 120 vteřin, úplně vytvrdlo za 72 hodin. Testy trojbodým ohybem, smykovou a tahovou zkouškou, kdy bylo simulováno fyziologické prostředí člověka, pak prokázaly dostatečné vytvrzení lepidla.

„Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ uvedla shodně Vojtová s Krtičkou. Lepidlo lze aplikovat i injekčně, takže do budoucna lze uvažovat i o přímé aplikaci do místa zlomeniny skrz kůži.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…