Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští studenti uspěli v mezinárodní soutěži. Navrhli, jak čistit vodu od sinic

2 minuty radosti
Tým získal zlatou medaili. Projekt porotci vybrali mezi pět nejlepších z kategorie Environment. Zdroj: Generace Mendel

Zlaté české hlavičky máme i mezi studenty Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně. Tým Generation Mendel bodoval v mezinárodní soutěži s návrhem, jak čistit vodu od sinic s využitím nástrojů syntetické biologie. V konkurenci 249 týmů z 36 zemí získal zlatou medaili v soutěži International Genetically Engineered Machine (iGEM).

Chtěli jsme pracovat na něčem, co by bylo zajímavé pro lidi z okolí Brna, ale zároveň celosvětově relevantní. Napadlo nás, že na brněnské přehradě bývají problémy se sinicemi. Abychom mohli sinice z vody účinně odstranit, tak musíme jednak odstranit buňky sinic, ale také toxiny, které produkují. Proto jsme se pustili do vývoje systému, jehož základem jsou buňky Bacillus subtillis, což jsou půdní bakterie,“ uvedla Barbora Hrnčířová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Aby mohly tyto bakterie sloužit danému účelu, musí se upravit metodami syntetické biologie. Práce na vědeckém projektu i popularizace vědy studenty baví, do soutěže měli velké ambice. Ty se naplnily a tým dosáhl nejvyššího ohodnocení. Pro úspěch v soutěži iGEM tým musel přijít nejen se samotným řešením problému, ale zvládnout i řadu dalších úkolů, například připravit vědecký poster, webovou wiki stránku, jedno krátké a jedno delší video, které kvůli pandemii muselo nahradit prezentaci před porotou v Bostonu. Studenti doufají, že jejich práce povede k vytvoření funkčního zařízení.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…