Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští studenti uspěli v mezinárodní soutěži. Navrhli, jak čistit vodu od sinic

2 minuty radosti
Tým získal zlatou medaili. Projekt porotci vybrali mezi pět nejlepších z kategorie Environment. Zdroj: Generace Mendel

Zlaté české hlavičky máme i mezi studenty Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně. Tým Generation Mendel bodoval v mezinárodní soutěži s návrhem, jak čistit vodu od sinic s využitím nástrojů syntetické biologie. V konkurenci 249 týmů z 36 zemí získal zlatou medaili v soutěži International Genetically Engineered Machine (iGEM).

Chtěli jsme pracovat na něčem, co by bylo zajímavé pro lidi z okolí Brna, ale zároveň celosvětově relevantní. Napadlo nás, že na brněnské přehradě bývají problémy se sinicemi. Abychom mohli sinice z vody účinně odstranit, tak musíme jednak odstranit buňky sinic, ale také toxiny, které produkují. Proto jsme se pustili do vývoje systému, jehož základem jsou buňky Bacillus subtillis, což jsou půdní bakterie,“ uvedla Barbora Hrnčířová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Aby mohly tyto bakterie sloužit danému účelu, musí se upravit metodami syntetické biologie. Práce na vědeckém projektu i popularizace vědy studenty baví, do soutěže měli velké ambice. Ty se naplnily a tým dosáhl nejvyššího ohodnocení. Pro úspěch v soutěži iGEM tým musel přijít nejen se samotným řešením problému, ale zvládnout i řadu dalších úkolů, například připravit vědecký poster, webovou wiki stránku, jedno krátké a jedno delší video, které kvůli pandemii muselo nahradit prezentaci před porotou v Bostonu. Studenti doufají, že jejich práce povede k vytvoření funkčního zařízení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Hmyz jako udržitelná potravina. Lidé jej považují za spolehlivý zdroj bílkovin

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…