Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští studenti uspěli v mezinárodní soutěži. Navrhli, jak čistit vodu od sinic

2 minuty radosti
Tým získal zlatou medaili. Projekt porotci vybrali mezi pět nejlepších z kategorie Environment. Zdroj: Generace Mendel

Zlaté české hlavičky máme i mezi studenty Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně. Tým Generation Mendel bodoval v mezinárodní soutěži s návrhem, jak čistit vodu od sinic s využitím nástrojů syntetické biologie. V konkurenci 249 týmů z 36 zemí získal zlatou medaili v soutěži International Genetically Engineered Machine (iGEM).

Chtěli jsme pracovat na něčem, co by bylo zajímavé pro lidi z okolí Brna, ale zároveň celosvětově relevantní. Napadlo nás, že na brněnské přehradě bývají problémy se sinicemi. Abychom mohli sinice z vody účinně odstranit, tak musíme jednak odstranit buňky sinic, ale také toxiny, které produkují. Proto jsme se pustili do vývoje systému, jehož základem jsou buňky Bacillus subtillis, což jsou půdní bakterie,“ uvedla Barbora Hrnčířová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Aby mohly tyto bakterie sloužit danému účelu, musí se upravit metodami syntetické biologie. Práce na vědeckém projektu i popularizace vědy studenty baví, do soutěže měli velké ambice. Ty se naplnily a tým dosáhl nejvyššího ohodnocení. Pro úspěch v soutěži iGEM tým musel přijít nejen se samotným řešením problému, ale zvládnout i řadu dalších úkolů, například připravit vědecký poster, webovou wiki stránku, jedno krátké a jedno delší video, které kvůli pandemii muselo nahradit prezentaci před porotou v Bostonu. Studenti doufají, že jejich práce povede k vytvoření funkčního zařízení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.