Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brňané by díky novým opatřením měli snížit produkci odpadu o 1600 tun ročně

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Nižší produkce odpadu chce Brno dosáhnout díky dvěma projektům, které z velké většiny zaštítí Ministerstvo životního prostředí. Řešením, jak ušetřit 1600 tun odpadu ročně, je podpora domácího kompostování a druhotného využívání vyřazených věcí – třeba v sociálních bytech. Celkové náklady obou projektů přesahují deset milionů korun, Brno ze svého rozpočtu vyhradilo přes milion a půl korun.

Pro Brňany bude nakoupeno tři tisíce kompostérů, o které si budou moci v průběhu příštího roku požádat a vyzvednout ve společnosti Sako. Díky kompostérům si biologicky rozložitelný odpad zpracují přímo doma sami uživatelé a nezatíží tak komunální odpad.

Druhý podpořený projekt cílí na vdechnutí nového života vyřazeným věcem. Starší, ale stále funkční věci mohou ještě posloužit, kde je potřeba, čehož se drží projekt RE-USE. Díky novému svozovému vozidlu by se mělo zvýšit množství odevzdaného nepotřebného nábytku, který pak bude rozdáván třeba do sociálních bytů. Prozatím budou kontejnery projektu RE-USE vybavena tři sběrná střediska, do kterých lidé mohou nejen nevyužitý nábytek sami zavést.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.