Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Boj za kulturní dědictví. Brněnský spolek bude zachraňovat památky

Ilustrační foto: Pixabay

Historické části měst dovedou ocenit jak místní, tak i turisté. Procházky ulicemi mezi prastarými domy, kolem kterých kličkoval třeba už Mozart, prostě mají své kouzlo. Taková zákoutí má i Brno, některá z nich však postupně mizí. Tamní historici, umělci, architekti a památkáři proto vytvořili spolek zaměřený na ochranu památek a kulturního dědictví města.

Cílem je především zabránit ničení umělecky hodnotných domů, které kvůli úřednické chybě přišly o památkovou ochranu. Jedná se o přibližně 1400 památek na jihu Moravy, zejména v Brně. Jeden dávný byrokratický přešlap totiž nyní soukromým majitelům umožnil přestavět nebo rovnou zbořit řadu domů, na které se od letoška přestala ochrana vztahovat. „Do těchto poměrně fatálních stavů chceme vstupovat například i tím, aby se lidem smysl památkové ochrany dobře vysvětloval, protože kolem toho panují různé dezinformace a fámy. A vůbec popularizovat a edukovat veřejnost,“ dodal pro iRozhlas jeden ze zakladatelů Michal Doležel, který je etnologem i nadšencem do historie a architektury Brna.

Brněnský spolek ještě nemá oficiální název. Inspiroval se Klubem za starou Prahu nebo iniciativou Za krásnou Olomouc. Chtějí být vidět i slyšet, účastnit se diskuzí o podobě města, ale taky využít svých kontaktů a informací, aby vstupovali do stavebních řízení a zastupovali v nich názor odborné veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci přišli na to, jak vyrábět čokoládu ekologičtějším způsobem

Zákaz telefonů ve školách? Kalifornie přichází se změnami

Smíšené emoce existují. Podle vědců je život hořkosladký

Vídeňský párek se možná zapíše do seznamu UNESCO

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…