Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Boj za kulturní dědictví. Brněnský spolek bude zachraňovat památky

Ilustrační foto: Pixabay

Historické části měst dovedou ocenit jak místní, tak i turisté. Procházky ulicemi mezi prastarými domy, kolem kterých kličkoval třeba už Mozart, prostě mají své kouzlo. Taková zákoutí má i Brno, některá z nich však postupně mizí. Tamní historici, umělci, architekti a památkáři proto vytvořili spolek zaměřený na ochranu památek a kulturního dědictví města.

Cílem je především zabránit ničení umělecky hodnotných domů, které kvůli úřednické chybě přišly o památkovou ochranu. Jedná se o přibližně 1400 památek na jihu Moravy, zejména v Brně. Jeden dávný byrokratický přešlap totiž nyní soukromým majitelům umožnil přestavět nebo rovnou zbořit řadu domů, na které se od letoška přestala ochrana vztahovat. „Do těchto poměrně fatálních stavů chceme vstupovat například i tím, aby se lidem smysl památkové ochrany dobře vysvětloval, protože kolem toho panují různé dezinformace a fámy. A vůbec popularizovat a edukovat veřejnost,“ dodal pro iRozhlas jeden ze zakladatelů Michal Doležel, který je etnologem i nadšencem do historie a architektury Brna.

Brněnský spolek ještě nemá oficiální název. Inspiroval se Klubem za starou Prahu nebo iniciativou Za krásnou Olomouc. Chtějí být vidět i slyšet, účastnit se diskuzí o podobě města, ale taky využít svých kontaktů a informací, aby vstupovali do stavebních řízení a zastupovali v nich názor odborné veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…