Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Boj za kulturní dědictví. Brněnský spolek bude zachraňovat památky

Ilustrační foto: Pixabay

Historické části měst dovedou ocenit jak místní, tak i turisté. Procházky ulicemi mezi prastarými domy, kolem kterých kličkoval třeba už Mozart, prostě mají své kouzlo. Taková zákoutí má i Brno, některá z nich však postupně mizí. Tamní historici, umělci, architekti a památkáři proto vytvořili spolek zaměřený na ochranu památek a kulturního dědictví města.

Cílem je především zabránit ničení umělecky hodnotných domů, které kvůli úřednické chybě přišly o památkovou ochranu. Jedná se o přibližně 1400 památek na jihu Moravy, zejména v Brně. Jeden dávný byrokratický přešlap totiž nyní soukromým majitelům umožnil přestavět nebo rovnou zbořit řadu domů, na které se od letoška přestala ochrana vztahovat. „Do těchto poměrně fatálních stavů chceme vstupovat například i tím, aby se lidem smysl památkové ochrany dobře vysvětloval, protože kolem toho panují různé dezinformace a fámy. A vůbec popularizovat a edukovat veřejnost,“ dodal pro iRozhlas jeden ze zakladatelů Michal Doležel, který je etnologem i nadšencem do historie a architektury Brna.

Brněnský spolek ještě nemá oficiální název. Inspiroval se Klubem za starou Prahu nebo iniciativou Za krásnou Olomouc. Chtějí být vidět i slyšet, účastnit se diskuzí o podobě města, ale taky využít svých kontaktů a informací, aby vstupovali do stavebních řízení a zastupovali v nich názor odborné veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…