Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Blíží se Štědré úterý. Zapojte se do konání dobrých skutků a pomoci potřebným

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Na konání dobra je vhodný každý den, v neustálém spěchu běžného života ale mnohdy na pomáhání druhým zapomínáme. Skvělou příležitostí ke konání dobra je Světový den štědrosti a dobrých skutků neboli Giving Tuesday. Letos připadnou oslavy štědrosti, dárcovství a spolupráce na úterý 30. listopadu.

Možností, jak se do celosvětového konání dobra zapojit, je celá řada. Zájemci mohou například přispět na některý ze široké škály dobročinných projektů a sbírek či si na českých stránkách Giving Tuesday vytvořit vlastní dobročinnou kampaň a shromáždit na její účely peníze. Kreativitě se však meze nekladou, a tak můžete den dobrých skutků pojmout také formou dobrovolnictví v neziskové organizaci či charitě nebo třeba darováním nepoužívaného oblečení potřebným.

Ilustrační foto: Pexels

Takzvané Štědré úterý se celosvětově slaví vždy první úterý po Dni díkuvzdání a mimo jiné slouží také jako protipól nákupního šílenství, které provází každoroční den slev nazvaný Black Friday. Poprvé se oslavy konaly v roce 2012 v New Yorku, postupně se však hnutí rozrostlo do mnoha zemí světa.

V Česku akci od roku 2016 pořádá Asociace společenské odpovědnosti a za pět let konání se podařilo vybrat již více než 180 milionů korun. „Jsou to takové dřívější Vánoce. Den, kdy můžete někomu pomoci a udělat dobrý skutek. Den, kdy můžete podpořit sbírku, charitativní projekt či organizaci. Den, kdy můžete svou laskavostí a darem někomu třeba i zlepšit život,” uvedla ke Giving Tuesday zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…