Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Blíží se Štědré úterý. Zapojte se do konání dobrých skutků a pomoci potřebným

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Na konání dobra je vhodný každý den, v neustálém spěchu běžného života ale mnohdy na pomáhání druhým zapomínáme. Skvělou příležitostí ke konání dobra je Světový den štědrosti a dobrých skutků neboli Giving Tuesday. Letos připadnou oslavy štědrosti, dárcovství a spolupráce na úterý 30. listopadu.

Možností, jak se do celosvětového konání dobra zapojit, je celá řada. Zájemci mohou například přispět na některý ze široké škály dobročinných projektů a sbírek či si na českých stránkách Giving Tuesday vytvořit vlastní dobročinnou kampaň a shromáždit na její účely peníze. Kreativitě se však meze nekladou, a tak můžete den dobrých skutků pojmout také formou dobrovolnictví v neziskové organizaci či charitě nebo třeba darováním nepoužívaného oblečení potřebným.

Ilustrační foto: Pexels

Takzvané Štědré úterý se celosvětově slaví vždy první úterý po Dni díkuvzdání a mimo jiné slouží také jako protipól nákupního šílenství, které provází každoroční den slev nazvaný Black Friday. Poprvé se oslavy konaly v roce 2012 v New Yorku, postupně se však hnutí rozrostlo do mnoha zemí světa.

V Česku akci od roku 2016 pořádá Asociace společenské odpovědnosti a za pět let konání se podařilo vybrat již více než 180 milionů korun. „Jsou to takové dřívější Vánoce. Den, kdy můžete někomu pomoci a udělat dobrý skutek. Den, kdy můžete podpořit sbírku, charitativní projekt či organizaci. Den, kdy můžete svou laskavostí a darem někomu třeba i zlepšit život,” uvedla ke Giving Tuesday zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…