Většina lidí na světě mluví více než jedním jazykem. Lidský mozek tudíž dokáže v bilinguálnosti fungovat. Co tedy přináší schopnost mluvit už od narození jiným jazykem, případně se další jazyk naučit v průběhu života?
Schopnost dorozumívat se ve více jazycích přináší mnohé sociální a psychologické výhody, kupříkladu možnost žít v jiné zemi či získat lepší práci. Vědci také nacházejí spojitost s lepším uzdravením se z infarktu a prodloužením doby života bez příznaku demence. Je to dáno tím, že s učením jazyků se mozek procvičuje. Bilinguální lidé tudíž získávají schopnost větší koncentrace, pravděpodobně i lepšího řešení problémů. Dále bilinguální děti mají lepší verbální i neverbální výsledky inteligenčních testů oproti dětem, které mluví pouze jedním jazykem. Další výhodou bilinguálnosti je schopnost flexibilnějšího myšlení. V současných výzkumech se například ukázalo, že bilinguální lidé mají lepší schopnosti spojené s rozhodováním.
Současně je podle vědeckého výzkumu na Lancasterské univerzitě možné, že jsme potomci předků, kteří využívali více jazyků. Je velmi pravděpodobné, že v kmenech, které přežily, se vždy vyskytoval někdo, kdo dokázal kvůli obchodu komunikovat v jiném jazyce s jiným kmenem.
Zdroj: positive.news
Více než herečka. Se Simonou Babčákovou o meditaci, sebepřijetí a improvizaci v životě
Přečtěte si rozhovor s herečkou Simonou Babčákovou.