Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bilinguálnost udržuje mozek v kondici

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Většina lidí na světě mluví více než jedním jazykem. Lidský mozek tudíž dokáže v bilinguálnosti fungovat. Co tedy přináší schopnost mluvit už od narození jiným jazykem, případně se další jazyk naučit v průběhu života?

Schopnost dorozumívat se ve více jazycích přináší mnohé sociální a psychologické výhody, kupříkladu možnost žít v jiné zemi či získat lepší práci. Vědci také nacházejí spojitost s lepším uzdravením se z infarktu a prodloužením doby života bez příznaku demence. Je to dáno tím, že s učením jazyků se mozek procvičuje. Bilinguální lidé tudíž získávají schopnost větší koncentrace, pravděpodobně i lepšího řešení problémů. Dále bilinguální děti mají lepší verbální i neverbální výsledky inteligenčních testů oproti dětem, které mluví pouze jedním jazykem. Další výhodou bilinguálnosti je schopnost flexibilnějšího myšlení. V současných výzkumech se například ukázalo, že bilinguální lidé mají lepší schopnosti spojené s rozhodováním.

Současně je podle vědeckého výzkumu na Lancasterské univerzitě možné, že jsme potomci předků, kteří využívali více jazyků. Je velmi pravděpodobné, že v kmenech, které přežily, se vždy vyskytoval někdo, kdo dokázal kvůli obchodu komunikovat v jiném jazyce s jiným kmenem.

Zdroj: positive.news

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu