Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bilinguálnost udržuje mozek v kondici

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Většina lidí na světě mluví více než jedním jazykem. Lidský mozek tudíž dokáže v bilinguálnosti fungovat. Co tedy přináší schopnost mluvit už od narození jiným jazykem, případně se další jazyk naučit v průběhu života?

Schopnost dorozumívat se ve více jazycích přináší mnohé sociální a psychologické výhody, kupříkladu možnost žít v jiné zemi či získat lepší práci. Vědci také nacházejí spojitost s lepším uzdravením se z infarktu a prodloužením doby života bez příznaku demence. Je to dáno tím, že s učením jazyků se mozek procvičuje. Bilinguální lidé tudíž získávají schopnost větší koncentrace, pravděpodobně i lepšího řešení problémů. Dále bilinguální děti mají lepší verbální i neverbální výsledky inteligenčních testů oproti dětem, které mluví pouze jedním jazykem. Další výhodou bilinguálnosti je schopnost flexibilnějšího myšlení. V současných výzkumech se například ukázalo, že bilinguální lidé mají lepší schopnosti spojené s rozhodováním.

Současně je podle vědeckého výzkumu na Lancasterské univerzitě možné, že jsme potomci předků, kteří využívali více jazyků. Je velmi pravděpodobné, že v kmenech, které přežily, se vždy vyskytoval někdo, kdo dokázal kvůli obchodu komunikovat v jiném jazyce s jiným kmenem.

Zdroj: positive.news

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.