Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědcům se podařilo nabít lithium-iontovou baterii na 60 procent za 5,6 minuty

Ilustrační foto: Pixabay

Tento významný krok čínských vědců může podpořit rychlejší zavedení elektrických vozidel. Ta jsou přátelštější k životnímu prostředí než vozidla poháněná naftou a benzinem, ale zatím nebyla širší veřejností přijata.

Jedním z problémů, který tento posun brzdí, je skutečnost, že elektrická vozidla se dlouho nabíjejí. To by se však mohlo brzy změnit. Podle nedávno uveřejněné zprávy TechXplore se týmu výzkumníků z několika institucí v Číně úspěšně podařilo zvýšit rychlost nabíjení lithium-iontové baterie na rychlost 5,6 minuty při nabití na 60 %. Tohoto působivého úspěchu dosáhli přidáním měděného povlaku a nanodrátů na anodu baterie.

Dnes se většina anod skládá z grafitu a je konstruována velice neuspořádaně, což není příliš praktické pro průchod proudu. Kromě toho způsob, jakým jsou materiály v anodách seřazeny, vytváří problém související i s velikostí mezery mezi nimi. I z těchto důvodů se výzkumníci při pokusu o urychlení nabíjení zaměřili právě na anodu.

Konkrétně provedli změny na standardní grafitové anodě. Spustili teoretické modely na úrovni částic, aby optimalizovali prostorové rozložení částic různých velikostí a poréznost elektrod. Poté na základě daných zjištění provedli změny na standardní grafitové anodě vedoucí k rychlejšímu nabíjení – potáhli ji mědí a přidali měděné nanodrátky. Následně zahřáli a zase ochladili anodu, která se stlačila do uspořádanějšího materiálu.

Jakmile byla anoda vylepšena, připojili ji ke standardní lithium-iontové baterii, aby změřili dobu, po kterou trvalo nabíjení. Byli ohromeni zjištěním, že dokážou nabít baterii na 60 % za pouhých 5,6 minuty a na 80 % za 11,4 minuty. Záměrně se však vyhnuli nabití na 100 %, protože hrozilo riziko poškození baterie.

Výzkumníci neupřesnili, kolik by tento typ baterie stál a kdy by mohla být připravena k výrobě. Přesto je tento úspěch zásadním krokem k rozšíření výskytu elektrických vozidel.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …