Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědcům se podařilo nabít lithium-iontovou baterii na 60 procent za 5,6 minuty

Ilustrační foto: Pixabay

Tento významný krok čínských vědců může podpořit rychlejší zavedení elektrických vozidel. Ta jsou přátelštější k životnímu prostředí než vozidla poháněná naftou a benzinem, ale zatím nebyla širší veřejností přijata.

Jedním z problémů, který tento posun brzdí, je skutečnost, že elektrická vozidla se dlouho nabíjejí. To by se však mohlo brzy změnit. Podle nedávno uveřejněné zprávy TechXplore se týmu výzkumníků z několika institucí v Číně úspěšně podařilo zvýšit rychlost nabíjení lithium-iontové baterie na rychlost 5,6 minuty při nabití na 60 %. Tohoto působivého úspěchu dosáhli přidáním měděného povlaku a nanodrátů na anodu baterie.

Dnes se většina anod skládá z grafitu a je konstruována velice neuspořádaně, což není příliš praktické pro průchod proudu. Kromě toho způsob, jakým jsou materiály v anodách seřazeny, vytváří problém související i s velikostí mezery mezi nimi. I z těchto důvodů se výzkumníci při pokusu o urychlení nabíjení zaměřili právě na anodu.

Konkrétně provedli změny na standardní grafitové anodě. Spustili teoretické modely na úrovni částic, aby optimalizovali prostorové rozložení částic různých velikostí a poréznost elektrod. Poté na základě daných zjištění provedli změny na standardní grafitové anodě vedoucí k rychlejšímu nabíjení – potáhli ji mědí a přidali měděné nanodrátky. Následně zahřáli a zase ochladili anodu, která se stlačila do uspořádanějšího materiálu.

Jakmile byla anoda vylepšena, připojili ji ke standardní lithium-iontové baterii, aby změřili dobu, po kterou trvalo nabíjení. Byli ohromeni zjištěním, že dokážou nabít baterii na 60 % za pouhých 5,6 minuty a na 80 % za 11,4 minuty. Záměrně se však vyhnuli nabití na 100 %, protože hrozilo riziko poškození baterie.

Výzkumníci neupřesnili, kolik by tento typ baterie stál a kdy by mohla být připravena k výrobě. Přesto je tento úspěch zásadním krokem k rozšíření výskytu elektrických vozidel.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…