Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědcům se podařilo nabít lithium-iontovou baterii na 60 procent za 5,6 minuty

Ilustrační foto: Pixabay

Tento významný krok čínských vědců může podpořit rychlejší zavedení elektrických vozidel. Ta jsou přátelštější k životnímu prostředí než vozidla poháněná naftou a benzinem, ale zatím nebyla širší veřejností přijata.

Jedním z problémů, který tento posun brzdí, je skutečnost, že elektrická vozidla se dlouho nabíjejí. To by se však mohlo brzy změnit. Podle nedávno uveřejněné zprávy TechXplore se týmu výzkumníků z několika institucí v Číně úspěšně podařilo zvýšit rychlost nabíjení lithium-iontové baterie na rychlost 5,6 minuty při nabití na 60 %. Tohoto působivého úspěchu dosáhli přidáním měděného povlaku a nanodrátů na anodu baterie.

Dnes se většina anod skládá z grafitu a je konstruována velice neuspořádaně, což není příliš praktické pro průchod proudu. Kromě toho způsob, jakým jsou materiály v anodách seřazeny, vytváří problém související i s velikostí mezery mezi nimi. I z těchto důvodů se výzkumníci při pokusu o urychlení nabíjení zaměřili právě na anodu.

Konkrétně provedli změny na standardní grafitové anodě. Spustili teoretické modely na úrovni částic, aby optimalizovali prostorové rozložení částic různých velikostí a poréznost elektrod. Poté na základě daných zjištění provedli změny na standardní grafitové anodě vedoucí k rychlejšímu nabíjení – potáhli ji mědí a přidali měděné nanodrátky. Následně zahřáli a zase ochladili anodu, která se stlačila do uspořádanějšího materiálu.

Jakmile byla anoda vylepšena, připojili ji ke standardní lithium-iontové baterii, aby změřili dobu, po kterou trvalo nabíjení. Byli ohromeni zjištěním, že dokážou nabít baterii na 60 % za pouhých 5,6 minuty a na 80 % za 11,4 minuty. Záměrně se však vyhnuli nabití na 100 %, protože hrozilo riziko poškození baterie.

Výzkumníci neupřesnili, kolik by tento typ baterie stál a kdy by mohla být připravena k výrobě. Přesto je tento úspěch zásadním krokem k rozšíření výskytu elektrických vozidel.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Nejaktivnějším ptákem českých krmítek je opět sýkora koňadra

Nebýt Čechů, asi by už největší antilopa vyhynula. Teď vědci v Senegalu pomohli otevřít výzkumnou stanici

Český film vyhrál prestižní mezinárodní cenu

Kabarety a kankán jsou důležitou součástí kultury, tvrdí Francouzi

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…