Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezdětnost jako volba. I bez potomků lze žít plnohodnotně

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Každý člověk se může svobodně rozhodnout, zda ve svém životě chce děti, nebo ne. Někteří mladí lidé netouží po rodině. To však neznamená, že je jejich život o něco horší než těch, kteří děti mají. Informuje o tom nová studie.

Studii vytvořila Šárka Stříbrská, absolventka Sociální a kulturní ekologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zajímalo ji, co lidi motivuje k rozhodnutí vést bezdětný život. V současné době totiž celosvětově sílí tendence nemít děti, a to zejména kvůli změnám klimatu. Podobně smýšlející lidi sdružuje skupina BirthStrike.

Kromě ekologické krize byla v průzkumu často zmiňovaným argumentem pro život bez potomků svoboda a také to, že dotyční nemají k dětem vztah. „Bezdětnost nevnímali jako nějakou ztrátu nebo jako něco, o co by byli ochuzeni. Tito lidé se často věnovali činnostem, které jim dávaly smysl a měly třeba pro-sociální charakter, byly zaměřeny mimo sebe sama. A oni se jich nechtěli vzdát. Vnímali etickou odpovědnost k tomu, aby se jim věnovali, a přišlo by jim nefér, když to tak řeknu, aby věnovali tolik energie a času výchově jednoho člověka – svého dítěte,” popsala pro iRozhlas Stříbrská.

Z rozhovorů s účastníky výzkumu podle ní vyplývá, že bezdětnost vnímají jako snahu o zmírnění dopadů klimatické krize nebo jako cestu, jak se přizpůsobit světu, kde se podmínky pro život kvůli klimatické krizí budou zhoršovat. Z výše zmíněného tedy vyplývá, že rozhodnutí nemít děti je pro dotyčné volba, kterou činí ryze pragmaticky.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Hmyz jako udržitelná potravina. Lidé jej považují za spolehlivý zdroj bílkovin

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…