Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezdětnost jako volba. I bez potomků lze žít plnohodnotně

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Každý člověk se může svobodně rozhodnout, zda ve svém životě chce děti, nebo ne. Někteří mladí lidé netouží po rodině. To však neznamená, že je jejich život o něco horší než těch, kteří děti mají. Informuje o tom nová studie.

Studii vytvořila Šárka Stříbrská, absolventka Sociální a kulturní ekologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zajímalo ji, co lidi motivuje k rozhodnutí vést bezdětný život. V současné době totiž celosvětově sílí tendence nemít děti, a to zejména kvůli změnám klimatu. Podobně smýšlející lidi sdružuje skupina BirthStrike.

Kromě ekologické krize byla v průzkumu často zmiňovaným argumentem pro život bez potomků svoboda a také to, že dotyční nemají k dětem vztah. „Bezdětnost nevnímali jako nějakou ztrátu nebo jako něco, o co by byli ochuzeni. Tito lidé se často věnovali činnostem, které jim dávaly smysl a měly třeba pro-sociální charakter, byly zaměřeny mimo sebe sama. A oni se jich nechtěli vzdát. Vnímali etickou odpovědnost k tomu, aby se jim věnovali, a přišlo by jim nefér, když to tak řeknu, aby věnovali tolik energie a času výchově jednoho člověka – svého dítěte,” popsala pro iRozhlas Stříbrská.

Z rozhovorů s účastníky výzkumu podle ní vyplývá, že bezdětnost vnímají jako snahu o zmírnění dopadů klimatické krize nebo jako cestu, jak se přizpůsobit světu, kde se podmínky pro život kvůli klimatické krizí budou zhoršovat. Z výše zmíněného tedy vyplývá, že rozhodnutí nemít děti je pro dotyčné volba, kterou činí ryze pragmaticky.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Medvídek Paddington dostal oficiální britský cestovní pas

Mužské mozky se večer zmenšují a přes noc resetují

Účast na miss v 81 letech. Jihokorejská modelka překvapila

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…