Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezdětnost jako volba. I bez potomků lze žít plnohodnotně

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Každý člověk se může svobodně rozhodnout, zda ve svém životě chce děti, nebo ne. Někteří mladí lidé netouží po rodině. To však neznamená, že je jejich život o něco horší než těch, kteří děti mají. Informuje o tom nová studie.

Studii vytvořila Šárka Stříbrská, absolventka Sociální a kulturní ekologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zajímalo ji, co lidi motivuje k rozhodnutí vést bezdětný život. V současné době totiž celosvětově sílí tendence nemít děti, a to zejména kvůli změnám klimatu. Podobně smýšlející lidi sdružuje skupina BirthStrike.

Kromě ekologické krize byla v průzkumu často zmiňovaným argumentem pro život bez potomků svoboda a také to, že dotyční nemají k dětem vztah. „Bezdětnost nevnímali jako nějakou ztrátu nebo jako něco, o co by byli ochuzeni. Tito lidé se často věnovali činnostem, které jim dávaly smysl a měly třeba pro-sociální charakter, byly zaměřeny mimo sebe sama. A oni se jich nechtěli vzdát. Vnímali etickou odpovědnost k tomu, aby se jim věnovali, a přišlo by jim nefér, když to tak řeknu, aby věnovali tolik energie a času výchově jednoho člověka – svého dítěte,” popsala pro iRozhlas Stříbrská.

Z rozhovorů s účastníky výzkumu podle ní vyplývá, že bezdětnost vnímají jako snahu o zmírnění dopadů klimatické krize nebo jako cestu, jak se přizpůsobit světu, kde se podmínky pro život kvůli klimatické krizí budou zhoršovat. Z výše zmíněného tedy vyplývá, že rozhodnutí nemít děti je pro dotyčné volba, kterou činí ryze pragmaticky.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Medicína ruku v ruce s moderní technologií: brazilská siamská dvojčata oddělena pomocí virtuální reality

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…