Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Pochod mimo jiné chce zajistit spravedlnost pro všechny oběti podobných činů. Foto: Bez trestu

Ve čtvrtek 15. června 2023 v 17:30 na Palackého náměstí v Praze odstartuje pravidelný pochod upozorňující na problematiku bagatelizace domácího a sexualizovaného násilí, který dále povede až k Ministerstvu spravedlnosti. Symbolem pochodu jsou svázané ruce, které mají poukázat na svázanost obětí při dosažení adekvátní spravedlnosti.

Pochod pořádá již potřetí organizace Bez trestu, která šíří osvětu o problematice násilí prostřednictvím médií, sociálních sítí, přednášek a dalších akcí nejen pro veřejnost. Na konkrétních případech ze soudní praxe lidem ukazují, jak často je rozhodování soudů ovlivněno mýty a předsudky o obětech, pachatelích a sexualizovaných trestných činech obecně. Otevírají také diskuzi s vládou o povinném vzdělávání státních orgánů ve věcech viktimologie, psychologie obětí a společenského kontextu sexualizovaného a domácího násilí. I proto pořádají pochod, který má veřejnost na problematiku upozornit a rozhýbat státní orgány, aby se jí důsledněji zaobíraly.

V předchozích letech se pochodu Prahou zúčastnilo mnoho lidí. Foto: Bez trestu

Sexualizované a domácí násilí patří mezi trestné činy s nejvíce zničujícími dopady na životy obětí, hned vedle pokusu o vraždu. Přesto jejich pachatelé ve více než 50 % případů odcházejí od soudu s podmínkou a zůstávají tak na svobodě. V době covidu u nás domácí násilí bohužel silně vzrostlo. Ne všechny tyto činy se ale dostanou k soudu: ročně je u nás spácháno až 12 000 znásilnění, nahlášeno je z nich však pouhých 5 %. Spolek Bez trestu si dává za úkol to změnit. Zapojit se do pochodu nebo aktivit organizace můžete i vy.

Bez trestu založilo několik dobrovolníků s různorodou expertní zkušeností od advokacie, oblasti lidských a sociálních práv až po projektový management a marketing. Bez trestu vychází z rozhodovací praxe soudů a pracuje s reálnými rozsudky. Za poměrně krátké působení iniciativy se podařilo vyvolat diskusi ve veřejném i odborném prostoru. O bagatelizaci domácího i sexualizovaného násilí se více mluví, stejně jako o zvýšení trestů za tyto činy. Je proto vhodná doba se dále podílet na tom, aby se toto společenské naladění promítlo i do systémových změn a justice se tak stala přátelštější a spravedlivější k obětem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Víme, která města dělají svět lepším

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…