Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Pochod mimo jiné chce zajistit spravedlnost pro všechny oběti podobných činů. Foto: Bez trestu

Ve čtvrtek 15. června 2023 v 17:30 na Palackého náměstí v Praze odstartuje pravidelný pochod upozorňující na problematiku bagatelizace domácího a sexualizovaného násilí, který dále povede až k Ministerstvu spravedlnosti. Symbolem pochodu jsou svázané ruce, které mají poukázat na svázanost obětí při dosažení adekvátní spravedlnosti.

Pochod pořádá již potřetí organizace Bez trestu, která šíří osvětu o problematice násilí prostřednictvím médií, sociálních sítí, přednášek a dalších akcí nejen pro veřejnost. Na konkrétních případech ze soudní praxe lidem ukazují, jak často je rozhodování soudů ovlivněno mýty a předsudky o obětech, pachatelích a sexualizovaných trestných činech obecně. Otevírají také diskuzi s vládou o povinném vzdělávání státních orgánů ve věcech viktimologie, psychologie obětí a společenského kontextu sexualizovaného a domácího násilí. I proto pořádají pochod, který má veřejnost na problematiku upozornit a rozhýbat státní orgány, aby se jí důsledněji zaobíraly.

V předchozích letech se pochodu Prahou zúčastnilo mnoho lidí. Foto: Bez trestu

Sexualizované a domácí násilí patří mezi trestné činy s nejvíce zničujícími dopady na životy obětí, hned vedle pokusu o vraždu. Přesto jejich pachatelé ve více než 50 % případů odcházejí od soudu s podmínkou a zůstávají tak na svobodě. V době covidu u nás domácí násilí bohužel silně vzrostlo. Ne všechny tyto činy se ale dostanou k soudu: ročně je u nás spácháno až 12 000 znásilnění, nahlášeno je z nich však pouhých 5 %. Spolek Bez trestu si dává za úkol to změnit. Zapojit se do pochodu nebo aktivit organizace můžete i vy.

Bez trestu založilo několik dobrovolníků s různorodou expertní zkušeností od advokacie, oblasti lidských a sociálních práv až po projektový management a marketing. Bez trestu vychází z rozhodovací praxe soudů a pracuje s reálnými rozsudky. Za poměrně krátké působení iniciativy se podařilo vyvolat diskusi ve veřejném i odborném prostoru. O bagatelizaci domácího i sexualizovaného násilí se více mluví, stejně jako o zvýšení trestů za tyto činy. Je proto vhodná doba se dále podílet na tom, aby se toto společenské naladění promítlo i do systémových změn a justice se tak stala přátelštější a spravedlivější k obětem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…