Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Atmosféra Venuše inspirovala výzkumníky k vývoji nové technologie, která zabraňuje znečištění ovzduší

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Snížení emisí uhlíku ze silnic, železnic a lodní dopravy vyžaduje implementaci řady řešení současně. Pokud jde o automobily, musí hrát roli celkové snížení počtu silnic, výměna paliva ve vozidlech a maximální využití vozidel, která již jezdí. Vše hraje významnou roli, uvádí server Interesting Engineering.

Žádné z těchto řešení však není samo o sobě dostatečné. V roce 2030 bude ve Spojeném království zakázán prodej nových osobních automobilů na naftu a benzín. Budoucnost užívání osobních vozidel je v užívání elektriky. Nedávné problémy s dodávkami dílů a vysoké uhlíkové náklady na výrobu elektrických vozidel by však mohly zpomalit klimatické výhody tohoto přechodu.

Aby bylo možné co nejlépe využít stávající vozidla spalující benzín a naftu, mohou řidiči a výrobci snížit emise oxidů dusíku, které jsou spojeny s respiračními chorobami, pomocí lepšího zpracování výfukových plynů.

Spoluautor výzkumu univerzity v Leeds Alexander James uvedl, že on a jeho tým vyvíjí novou generaci katalyzátorů – zařízení namontovaných na výfukovém potrubí, která snižují uvolňování toxických plynů. Inspirovali se chemií pozorovanou na povrchu extrémně horkých planet, jako je Venuše.

Ilustrační foto: Pixabay

Obsah studie

Výzkumná skupina se v rámci studie zaměřuje na účinky meteorického materiálu (prach přilétající z vesmíru) v atmosférách. Prášek křemičitanu železa, který následně po vzoru tohoto materiálu vyrobili, může urychlit přeměnu CO na CO₂. K tomu byly také navrženy první katalyzátory v automobilech, protože CO je toxický plyn.

To přineslo otázku, zda by materiál mohl pomoci i s dalšími problémy, jako je znečištění oxidy dusíku, které překračuje zákonné limity v ovzduší mnoha měst. Úspěšně se podařilo realizovat proces, kdy prášek nejen dokáže současně snížit emise CO a oxidů dusíku, ale dokáže přeměnit oxid dusičitý na neškodný molekulární dusík a vodu při pokojové teplotě.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…