Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Atmosféra Venuše inspirovala výzkumníky k vývoji nové technologie, která zabraňuje znečištění ovzduší

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Snížení emisí uhlíku ze silnic, železnic a lodní dopravy vyžaduje implementaci řady řešení současně. Pokud jde o automobily, musí hrát roli celkové snížení počtu silnic, výměna paliva ve vozidlech a maximální využití vozidel, která již jezdí. Vše hraje významnou roli, uvádí server Interesting Engineering.

Žádné z těchto řešení však není samo o sobě dostatečné. V roce 2030 bude ve Spojeném království zakázán prodej nových osobních automobilů na naftu a benzín. Budoucnost užívání osobních vozidel je v užívání elektriky. Nedávné problémy s dodávkami dílů a vysoké uhlíkové náklady na výrobu elektrických vozidel by však mohly zpomalit klimatické výhody tohoto přechodu.

Aby bylo možné co nejlépe využít stávající vozidla spalující benzín a naftu, mohou řidiči a výrobci snížit emise oxidů dusíku, které jsou spojeny s respiračními chorobami, pomocí lepšího zpracování výfukových plynů.

Spoluautor výzkumu univerzity v Leeds Alexander James uvedl, že on a jeho tým vyvíjí novou generaci katalyzátorů – zařízení namontovaných na výfukovém potrubí, která snižují uvolňování toxických plynů. Inspirovali se chemií pozorovanou na povrchu extrémně horkých planet, jako je Venuše.

Ilustrační foto: Pixabay

Obsah studie

Výzkumná skupina se v rámci studie zaměřuje na účinky meteorického materiálu (prach přilétající z vesmíru) v atmosférách. Prášek křemičitanu železa, který následně po vzoru tohoto materiálu vyrobili, může urychlit přeměnu CO na CO₂. K tomu byly také navrženy první katalyzátory v automobilech, protože CO je toxický plyn.

To přineslo otázku, zda by materiál mohl pomoci i s dalšími problémy, jako je znečištění oxidy dusíku, které překračuje zákonné limity v ovzduší mnoha měst. Úspěšně se podařilo realizovat proces, kdy prášek nejen dokáže současně snížit emise CO a oxidů dusíku, ale dokáže přeměnit oxid dusičitý na neškodný molekulární dusík a vodu při pokojové teplotě.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…