Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace na odezírání ze rtů pomůže pacientům s problémy s mluvením

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Lidé, kteří mají problémy s mluvením, si budou moci oddechnout. Nová aplikace z dílny Britů by jim mohla usnadnit každodenní fungování. Funguje za pomocí umělé inteligence, informoval server Euronews a Radio Wave.

Pacientům, kteří mají potíže s mluvením, ať už kvůli rakovině krku, tracheostomii nebo mrtvici, by mohla pomoci aplikace SRAVI. Název je zkratkou pro Speech Recognition For The Voice Impaired. Aplikace funguje na principu odezírání ze rtů pacienta. Pohyby úst monitoruje a vyhodnocuje umělá inteligence, která potom v aplikaci sama nahlas vysloví to, co chce pacient sdělit svému okolí, například rodině nebo zdravotnickému personálu.

Ke komunikaci prostřednictvím technologie SRAVI je potřeba pouze zařízení s přední kamerou, jako třeba mobilní telefon nebo tablet. Systém, který funguje na obrazovém snímání rtů pacienta, může nahradit zastaralé postupy, jako jsou komunikační tabule nebo různé jiné pomůcky pro pacienty s omezenou možností mluvení. Ty mohou být pro mnohé z nich složité nebo náročné na používání. Zároveň se jednalo o zdlouhavý způsob komunikace.

Aplikace zatím dovede rozpoznat asi 40 základních frází, které jsou pacienty nejčastěji používané. Nemocní tak mohou díky ní svému okolí například sdělit, že mají bolesti, potřebují na záchod nebo že chtějí zavolat rodinu. Do budoucna by však technologie měla být ještě chytřejší a schopná plnit komplexnější požadavky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…