Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace na odezírání ze rtů pomůže pacientům s problémy s mluvením

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Lidé, kteří mají problémy s mluvením, si budou moci oddechnout. Nová aplikace z dílny Britů by jim mohla usnadnit každodenní fungování. Funguje za pomocí umělé inteligence, informoval server Euronews a Radio Wave.

Pacientům, kteří mají potíže s mluvením, ať už kvůli rakovině krku, tracheostomii nebo mrtvici, by mohla pomoci aplikace SRAVI. Název je zkratkou pro Speech Recognition For The Voice Impaired. Aplikace funguje na principu odezírání ze rtů pacienta. Pohyby úst monitoruje a vyhodnocuje umělá inteligence, která potom v aplikaci sama nahlas vysloví to, co chce pacient sdělit svému okolí, například rodině nebo zdravotnickému personálu.

Ke komunikaci prostřednictvím technologie SRAVI je potřeba pouze zařízení s přední kamerou, jako třeba mobilní telefon nebo tablet. Systém, který funguje na obrazovém snímání rtů pacienta, může nahradit zastaralé postupy, jako jsou komunikační tabule nebo různé jiné pomůcky pro pacienty s omezenou možností mluvení. Ty mohou být pro mnohé z nich složité nebo náročné na používání. Zároveň se jednalo o zdlouhavý způsob komunikace.

Aplikace zatím dovede rozpoznat asi 40 základních frází, které jsou pacienty nejčastěji používané. Nemocní tak mohou díky ní svému okolí například sdělit, že mají bolesti, potřebují na záchod nebo že chtějí zavolat rodinu. Do budoucna by však technologie měla být ještě chytřejší a schopná plnit komplexnější požadavky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Moravská měrná jednotka loket se vrátila do Olomouce, je delší než ty ostatní

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…