Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Věrka ani po amputaci nohy nezavrhla sport. Foto: Archiv Věry Závorkové

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Věrko, co se přihodilo, že jsi přišla o nohu?
V roce 2009 mi byla diagnostikována rakovina kosti v levé noze. Léčba bohužel nebyla úspěšná, zhoubný nádor z kolene nešel vyoperovat, a tak jsem musela podstoupit amputaci levé nohy nad kolenem.

Bylo těžké přijmout život bez nohy?
V jednu chvíli jsem si to nedokázala představit, ale řekla jsem si, že udělám vše pro to, abych žila. První dva roky byly těžké, než jsem si zvykla na protézu, ale člověk se naučí a přizpůsobí, když chce. Nyní už jsou novější typy protéz, které jsou vhodné i na sport, ale jsou velmi drahé.

Byla jsi sportovně založená dívka, byla to asi rána?
Ráda jsem dělala atletiku, běhala jsem a bavilo mě to. Takže rána to byla, ale jen do té doby, než jsme si uvědomila, že budu moct dělat i jiný sport. Hned po ukončení veškeré léčby jsem dala šanci plavání. Opravdu jsem se v tom našla a plavu již několik let závodně.

Nejnovější medaile ve Věrčině sbírce. Foto: Archiv Věry Závorkové

Jsi mistryně České republiky v para plavání, kdy se to podařilo?
Mistryní jsem se stala 28. května 2022 na MČR v Plzni na trati 50 metrů motýlek. Zároveň jsem získala stříbrnou medaili na 400 metrů volný způsob, plavala jsem i další tratě. Byl to pro mě velký úspěch, během covidu jsem měla pauzu a postupně jsem se dostávala do formy. Mám doma již pěknou sbírku medailí a občas porážím i kolegyně bez hendikepu.

Jaké jsou tvé další sny? Vím, že jsi v minulosti snila o paralympiádě
Momentálně mám cíl získat mezinárodní klasifikaci a zúčastnit se mistrovství Evropy příští rok. Paralympiáda by byla samozřejmě bonus, ale pokud se to nepovede teď, tak klidně za pár let.

Financuješ si přípravu a závody sama, nebo máš sponzory?
Tréninky a závody financuji od sponzorů a nadací, jako je třeba Znesnáze21. Není to levné a budu teď hledat další sponzory.

Dokonce jsem četla, že jsi měla ambice jezdit na kole, jak to dopadlo?
Je to tak, chtěla jsem si vyzkoušet i jiný sport. Tenkrát jsem narazila na Jiřího Ježka, našeho výborného para cyklistu, který mi pomohl zařídit a zasponzorovat cyklistické kolo. Zkoušela jsem intenzivně jezdit na kole, ale víc mi vyhovovalo plavání, zůstala jsem u toho a kolo mám pouze jako doplňující sport.

Nejen Věrka, ale i další lidé s viditelným problémem se objevili ve videoklipu zpěváka Raega. Zdroj: YouTube Raego

Objevila jsi se spolu se mnou ve videoklipu Raega Moje tělo. Jaké pro tebe natáčení bylo?
Natáčení bylo hezké a jsem ráda za takovou zkušenost. Byl to fajn den a je z toho krásný výsledek, který snad lidem dodává sílu a odvahu. Všem, kdo se zúčastnili, přeji v životě hodně štěstí.

Máš radu pro lidi s jakýmkoliv hendikepem?
Aby se hlavně nevzdávali a uvědomili si, že život nekončí. Jsme tu jen jednou a život si musíme užít, i když nám je zrovna nejhůř.

Věrka při přípravě na plavecký závod. Foto: Archiv Věry Závorkové

Medailonek


Věrka pochází a žije v Kutné hoře, kvůli nádoru v koleni a neúspěšné léčbě ji už v pubertě museli amputovat nohu. To ji ale nezabránilo rozvíjet její zálibu ve sportu. Je mistryní České republiky v para plavání, na svém kontě má ale i spoustu dalších plaveckých úspěchů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…