Nový digitální atlas větru dokumentuje pevninské povětrnostní podmínky všech světových kontinentů. Nástroj vědců z Cornellovy univerzity pomůže ve větrné energetice, v dopravě i ve stavebnictví.
Znalost povětrnostních podmínek je při konstrukci větrných elektráren klíčová. Díky Globálnímu atlasu větru nyní mohou inženýři přesně zhodnotit, které oblasti jsou pro stavbu vhodné a které nikoliv. Aplikace navíc nabízí i výpočet množství energie získané z modelové elektrárny ve zvolené oblasti. „Informace z atlasu zajistí výběr vhodných turbín pro konkrétní účely a umožní efektivní a spolehlivé získávání větrné energie,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Nature Energy Sara Pryor.
Atlas také poskytuje světovým vládám nástroj, jak zhodnotit vlastní potenciál produkce udržitelné energie. Kromě větrné energetiky může aplikace pomoci i s plánováním stavby mostů či výškových budov v oblastech s vyšší rychlostí větru. Atlas je veřejně dostupný a zveřejněná data i mapy jsou zdarma ke stažení.
Zdroj: Cornell Chronicle
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…