Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Američani vytvořili první atlas větru na světě. Pomůže s rozvojem udržitelné energetiky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Nový digitální atlas větru dokumentuje pevninské povětrnostní podmínky všech světových kontinentů. Nástroj vědců z Cornellovy univerzity pomůže ve větrné energetice, v dopravě i ve stavebnictví.

Znalost povětrnostních podmínek je při konstrukci větrných elektráren klíčová. Díky Globálnímu atlasu větru nyní mohou inženýři přesně zhodnotit, které oblasti jsou pro stavbu vhodné a které nikoliv. Aplikace navíc nabízí i výpočet množství energie získané z modelové elektrárny ve zvolené oblasti. „Informace z atlasu zajistí výběr vhodných turbín pro konkrétní účely a umožní efektivní a spolehlivé získávání větrné energie,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Nature Energy Sara Pryor.

Atlas nabízí nástroj k tvorbě modelových situací, ze kterých si inženýři mohou spočítat potenciální zisk energie ve zvolené oblasti. Zdroj: Global Wind Atlas

Atlas také poskytuje světovým vládám nástroj, jak zhodnotit vlastní potenciál produkce udržitelné energie. Kromě větrné energetiky může aplikace pomoci i s plánováním stavby mostů či výškových budov v oblastech s vyšší rychlostí větru. Atlas je veřejně dostupný a zveřejněná data i mapy jsou zdarma ke stažení.

Zdroj: Cornell Chronicle

Související články

Zaručeně zlepší den

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…