Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Africké tropické lesy čistí vzduch lépe než amazonský prales, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Stromy jsou jednou z nejefektivnějších čističek vzduchu. V této souvislosti bývá často oprávněně vyzdvihován amazonský prales. Podle nejnovějšího výzkumu jsou však výbornými pomocníky třeba i africké lesy. Zadržují obrovské množství uhlíku.

Na studii se podíleli mimo jiné i čeští badatelé z Botanického ústavu Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity a Univerzity Karlovy. Závěry publikovali v odborném časopise Nature. Přišli na to, že tropické lesy v afrických horách zadržují na na jeden hektar své plochy víc uhlíku z atmosféry než amazonský prales. Konkrétně se jedná asi o 150 tun uhlíku. iRozhlas informoval o tom, že toto množství odpovídá objemu oxidu uhličitého, který vznikne při zajištění elektřiny pro stovku domácností ročně.

Nová zjištění ještě více zdůrazňují důležitost afrických horských lesů. „Už dnes jsou považovány za horká místa biodiverzity a centra výskytu mnoha vzácných druhů a rostlin. Proto mají obrovskou ochranářskou hodnotu. Tohle ji jenom potvrzuje,” uvedl pro iRozhlas Jiří Doležal z Botanického ústavu Akademie věd ČR. To ale není všechno. Podle výzkumníků je podstatný i výskyt velkých býložravců, kteří v amazonském pralese nežijí.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…