Adventní trhy napříč republikou jsou letos ekologičtější

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: olomouc.eu; archiv společnosti Taiko

Předvánoční trhy v mnoha českých městech už začaly a vyslaly pozitivní zprávu: na životním prostředí nám záleží. Ekologická opatření se týkají především jednorázového nádobí, které nahrazují vratné či kompostovatelné alternativy.

Vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí patří mezi ty nejoblíbenější nejen u turistů. V letošním roce navíc už podruhé nabídnou výhradně kompostovatelné nádobí. „Bez ohledu na vysokou náročnost zajištění celého procesu a s tím spojené náklady jsme se rozhodli jednoznačně upřednostnit ekologii a vztah k životnímu prostředí před ekonomickou stránkou. Chceme jít příkladem a přispět tak k dalšímu posunu v oblasti ekologie v České republice,“ uvádí za pořadatele Libor Votruba.

Řada dalších českých měst volí cestu vratných kelímků či hrnečků. Brno systém zavedlo jako první v republice na všechny svá čtyři centrální náměstí v roce 2015. „Tento systém je opravdu funkční a ročně šetří obrovské množství plastového odpadu,“ potvrzuje mluvčí informačního centra Adéla Nováková. V Brně využívají keramické hrnky a kelímky z tvrzeného plastu, které letos nově zavádějí i v Liberci. Zálohované hrnečky přitom na severu Čech fungují už tři roky.

Pro ekologičtější rozměr trhů se letos rozhodli i v Olomouci. „První novinkou jsou zálohované keramické hrníčky, které po vrácení na centrálním sběrovém místě projdou nově pořízenou mycí linkou. Ani ti, kdo upřednostní jednorázové kelímky, nebudou zatěžovat životní prostředí, o což se postará druhá ekologická novinka. Kelímky totiž nebudou z plastu, ale ze speciální stoprocentně recyklovatelné směsi papíru a vosku,“ říká mluvčí magistrátu Radka Štědrá. Návštěvníci trhů v Olomouci tak poprvé dostanou punč pouze ve vratných či recyklovatelných nádobách.

Související články

Příroda a ekologie

Pravidelný úklid Posázaví vzali dobrovolníci do svých rukou

Inspirace

Zachraň jídlo uvaří polévku z plodin získaných paběrkováním

Byznys

Praha chystá novou mobilní aplikaci, která pomůže turistům

Byznys

Unilever bude od roku 2025 používat jen recyklovatelné obaly

Zaručeně zlepší den

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura