Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Adventní trhy napříč republikou jsou letos ekologičtější

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: olomouc.eu; archiv společnosti Taiko

Předvánoční trhy v mnoha českých městech už začaly a vyslaly pozitivní zprávu: na životním prostředí nám záleží. Ekologická opatření se týkají především jednorázového nádobí, které nahrazují vratné či kompostovatelné alternativy.

Vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí patří mezi ty nejoblíbenější nejen u turistů. V letošním roce navíc už podruhé nabídnou výhradně kompostovatelné nádobí. „Bez ohledu na vysokou náročnost zajištění celého procesu a s tím spojené náklady jsme se rozhodli jednoznačně upřednostnit ekologii a vztah k životnímu prostředí před ekonomickou stránkou. Chceme jít příkladem a přispět tak k dalšímu posunu v oblasti ekologie v České republice,“ uvádí za pořadatele Libor Votruba.

Řada dalších českých měst volí cestu vratných kelímků či hrnečků. Brno systém zavedlo jako první v republice na všechny svá čtyři centrální náměstí v roce 2015. „Tento systém je opravdu funkční a ročně šetří obrovské množství plastového odpadu,“ potvrzuje mluvčí informačního centra Adéla Nováková. V Brně využívají keramické hrnky a kelímky z tvrzeného plastu, které letos nově zavádějí i v Liberci. Zálohované hrnečky přitom na severu Čech fungují už tři roky.

Pro ekologičtější rozměr trhů se letos rozhodli i v Olomouci. „První novinkou jsou zálohované keramické hrníčky, které po vrácení na centrálním sběrovém místě projdou nově pořízenou mycí linkou. Ani ti, kdo upřednostní jednorázové kelímky, nebudou zatěžovat životní prostředí, o což se postará druhá ekologická novinka. Kelímky totiž nebudou z plastu, ale ze speciální stoprocentně recyklovatelné směsi papíru a vosku,“ říká mluvčí magistrátu Radka Štědrá. Návštěvníci trhů v Olomouci tak poprvé dostanou punč pouze ve vratných či recyklovatelných nádobách.

Související články

Inspirace

Pražská zoo nově využívá elektrický kompostér na bioplasty

Byznys

Farmářské trhy na pražské Náplavce nově nabízejí vratné kelímky

Inspirace

V Praze se veřejnosti otevřela unikátní recyklační dílna

Inspirace

V Praze vznikne galanterie prodávající jen nevyužité zásoby

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.