Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Adventní trhy napříč republikou jsou letos ekologičtější

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: olomouc.eu; archiv společnosti Taiko

Předvánoční trhy v mnoha českých městech už začaly a vyslaly pozitivní zprávu: na životním prostředí nám záleží. Ekologická opatření se týkají především jednorázového nádobí, které nahrazují vratné či kompostovatelné alternativy.

Vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí patří mezi ty nejoblíbenější nejen u turistů. V letošním roce navíc už podruhé nabídnou výhradně kompostovatelné nádobí. „Bez ohledu na vysokou náročnost zajištění celého procesu a s tím spojené náklady jsme se rozhodli jednoznačně upřednostnit ekologii a vztah k životnímu prostředí před ekonomickou stránkou. Chceme jít příkladem a přispět tak k dalšímu posunu v oblasti ekologie v České republice,“ uvádí za pořadatele Libor Votruba.

Řada dalších českých měst volí cestu vratných kelímků či hrnečků. Brno systém zavedlo jako první v republice na všechny svá čtyři centrální náměstí v roce 2015. „Tento systém je opravdu funkční a ročně šetří obrovské množství plastového odpadu,“ potvrzuje mluvčí informačního centra Adéla Nováková. V Brně využívají keramické hrnky a kelímky z tvrzeného plastu, které letos nově zavádějí i v Liberci. Zálohované hrnečky přitom na severu Čech fungují už tři roky.

Pro ekologičtější rozměr trhů se letos rozhodli i v Olomouci. „První novinkou jsou zálohované keramické hrníčky, které po vrácení na centrálním sběrovém místě projdou nově pořízenou mycí linkou. Ani ti, kdo upřednostní jednorázové kelímky, nebudou zatěžovat životní prostředí, o což se postará druhá ekologická novinka. Kelímky totiž nebudou z plastu, ale ze speciální stoprocentně recyklovatelné směsi papíru a vosku,“ říká mluvčí magistrátu Radka Štědrá. Návštěvníci trhů v Olomouci tak poprvé dostanou punč pouze ve vratných či recyklovatelných nádobách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…