Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak správně zacházet s léky, aby neudělaly víc škody než užitku? Farmaceuti se pouští do osvěty

Ilustrační foto: Freepik

Bolest hlavy, alergie nebo teplota – po rychlém pomocníkovi v podobě tabletky někdy sáhne většina z nás. Při nesprávné kombinaci si ale můžeme zadělat na zbytečný problém. Masarykova univerzita proto připravila nový kurz pro veřejnost, který pomáhá nesprávnému užívání léků předcházet.

Řada lidí dělá chybu už při skladování léčiv. Správné uchovávání přitom zaručuje jejich účinnost a bezpečnost. Některé léky je potřeba uložit do chladničky, jiným vyhovuje pokojová teplota mezi 25 až 30 stupni Celsia. Každý medikament má tuto informaci uvedenou v příbalovém letáku. Zároveň by ji měl při vydávání léčiva poskytnout lékárník.

Nejen skladování léků se věnuje nový kurz, jehož prostřednictvím chtějí farmaceuti zlepšit povědomí veřejnosti o správném nakládání s léčivy. Hlavní motivací je naučit běžné uživatele, jak s léky zacházet, aby se zmírnily jejich negativní dopady na lidské zdraví a životní prostředí. „Naším hlavním cílem je upozornit zejména mladé lidi, kteří jsou ochotni měnit své návyky, na rizika spojená s nesprávným zacházením s léčivy a ukázat jim, jak lze těmto rizikům předcházet a do budoucna jim i zabránit,“ řekla přednostka Ústavu chemických léčiv Radka Opatřilová.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

NASA posouvá hranice pozorovatelného vesmíru blíže k Velkému třesku

Konec pokusů na zvířatech? Brusel představil plán

Vegetariáni mají podle studie nižší riziko některých druhů rakoviny

Na Galapágy se po 180 letech vrátily želvy sloní

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Vesnické hody a zakázaná láska - prvotina Gabriely Brázdové vás dojme

Vesnické hody a zakázaná láska - prvotina Gabriely Brázdové vás dojme

Ideální kniha na léto, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Zabalte si ji s sebou na…